Nowy numer 41/2019 Archiwum

Warunek pokoju

Arcybiskup Alfons Nossol: Najważniejszym motywem wprowadzenia Mszy św. w języku niemieckim było orędzie Jana Pawła II.

4 czerwca w urzędzie marszałkowskim odbyła się debata z okazji 30. rocznicy sprawowania pierwszej po wojnie oficjalnej Mszy św. po niemiecku. Data tej Eucharystii, odprawionej na Górze Świętej Anny: 4 czerwca 1989 r. – jak mówił abp Alfons Nossol – nie była wybrana specjalnie na dzień historycznych i przełomowych wyborów, w których Solidarność zwyciężyła partię komunistyczną. Ale była podobnie przełomowym i symbolicznym momentem dla mieszkańców Śląska.

Wprowadzenie regularnej Mszy św. w „języku serca” (określenie funkcjonowało już w czasach przedwojennych, kiedy to w archidiecezji wrocławskiej określano tak duszpasterstwo w języku polskim) nie było łatwe: należało przełamać wiele uprzedzeń, oporów, lęków. – Największą trudnością było znalezienie odpowiedniego miejsca w naszej diecezji. Uważałem, że najodpowiedniejszym miejscem byłaby Góra Świętej Anny, jako że ojcowie franciszkanie na przestrzeni całej historii usiłowali potrzeby mieszkańców Śląska zrozumieć – mówił abp Nossol. Ówczesny gwardian klasztoru na Górze Świętej Anny obawiał się, że Msza w języku niemieckim sprowadzi na franciszkanów polityczne trudności i zaszkodzi duszpasterstwu w sanktuarium. Arcybiskupowi udało się jednak przekonać gwardiana dzięki pomocy prowincjała franciszkanów. Opory były poniekąd zrozumiałe.

– Pojawienie się organizacji zrzeszającej mniejszość niemiecką wywołało w społeczeństwie polskim wstrząs – podkreślił prof. Marek Zybura i przypomniał, że w 1985 r. gen. Jaruzelski uznawał, iż „problem niemiecki przestał w Polsce istnieć”, a prymas kard. Józef Glemp rok wcześniej stwierdził, że „kwestia mniejszości niemieckiej jest problemem sztucznym i rewizjonistyczną gadaniną”.

Arcybiskup Nossol akcentował fakt, że w 1989 r. Jan Paweł II orędzie na Światowy Dzień Pokoju poświęcił tematowi: „Poszanowanie mniejszości warunkiem pokoju”, co stało się głównym motywem wprowadzenia Mszy św. w języku niemieckim. – Jak będą ci przeszkadzać, to powołaj się na mnie. Ja to zniosę – powiedział Jan Paweł II abp. Nossolowi przy kolacji w Watykanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL