Upamiętnienie duchownych, którzy w 1945 roku, gdy przez Śląsk Opolski przechodził front Armii Czerwonej, nie opuścili swoich parafii i zostali zamordowani, stając w obronie wiernych.
Martyrologium odczytane przez ks. Waldemara Musioła zawiera 26 nazwisk duchownych, którzy zginęli na terenie dzisiejszej diecezji opolskiej w 1945 roku.
Upamiętnieni zostali:
O. Jerzy Alojzy Simon OFM - trzykrotny prowincjał Prowincji Świętej Jadwigi na Śląsku, kilkakrotnie mianowany przez generała zakonu wizytatorem generalnym. Podczas II wojny światowej przebywał w klasztorze w Prudniku. Zastrzelony w nocy z 23/24 marca 1945 r. w czasie ucieczki przed żołnierzami radzieckimi zdobywającymi klasztor.
O. Wojciech Mrozik OFM - misjonarz ludowy przebywający na placówce zakonnej w Prudniku-Lesie. Zginął, uciekając przed Rosjanami w nocy z 23/24 marca 1945 r.
O. Benon Sansalla OFM - gwardian klasztoru franciszkanów w Nysie, zastrzelony 24 marca 1945 r. przez żołnierzy radzieckich w swoim pokoju.
Ks. Bernard Herrmann - emeryt mieszkający w klasztorze bonifratrów w Prudniku, gdzie został zastrzelony przez żołnierza radzieckiego.
Ks. Józef Bieniossek - proboszcz parafii w Gogolinie, oraz ks. Eryk Schewior - wikariusz parafii w Gogolinie. Zostali rozstrzelani 29 stycznia 1945 r. Według wspomnień najstarszych mieszkańców Gogolina bezpośrednią przyczyną śmierci kapłanów było to, że stanęli w obronie kobiet napastowanych przez żołnierzy.
Ks. Georg Hertel - katecheta gimnazjalny i kapelan szpitala chirurgicznego w Opolu, rezydujący przy parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu. Zastrzelony przez żołnierza radzieckiego w budynku szpitalnym 24 stycznia 1945 r.
Ks. Józef Schroda - proboszcz parafii Kielcza k. Zawadzkiego. Zastrzelony 23 stycznia 1945 r. w Kielczy.
Ks. Norbert Janotta - proboszcz w Brynicy. Zginął zastrzelony przez czerwonoarmistę 23 stycznia 1945 r., mając niecałe 41 lat.
Ks. Robert Grelich - emerytowany proboszcz, rezydujący we Wrocławiu, który przed zbliżającym się frontem schronił się w parafii Kup. Zastrzelony na tamtejszej plebanii przez żołnierzy radzieckich 9 lutego 1945 r.
Ks. Maksymilian Gerlich - proboszcz w Ujeździe. 25 stycznia 1945 r. brutalnie pobity przez żołnierzy radzieckich na plebani, którą następnie podpalili.
Ks. Siersetzki Alfons - proboszcz w Jaryszowie. 25 stycznia 1945 r. żołnierze radzieccy, którzy byli na plebanii zamordowali księdza i jego siostrę, a następnie podpalili plebanię.
Ks. Emil Kutz - proboszcz w Płużnicy Wielkiej. Zastrzelony na plebanii przez oficera radzieckiego 1 lutego 1945 r. W styczniu tego roku uratował jeńca francuskiego, który uciekł z tzw. "Marszu Śmierci".
Ks. Karol Lange - proboszcz, dziekan i komisarz arcybiskupi w Strzelcach Opolskich. Prawdopodobnie zakłuty bagnetami przez żołnierzy radzieckich w nocy z 24/25 stycznia 1945 r.
Ks. Karol Bujara - pierwszy duszpasterz Januszkowic, który w 1941 r. przybył tam po wybudowaniu nowego kościoła. Pod zarzutem, że jest niemieckim szpiegiem, okrutnie pobity, a następnie wyprowadzony za wioskę i zastrzelony przez czerwonoarmistów 25 stycznia 1945 r.
Ks. Hubert Demczak - proboszcz w Otmęcie k. Krapkowic. Inicjator i organizator pielgrzymek górnośląskich mężczyzn i młodzieńców na Górę Świętej Anny. Zamordowany przez żołnierzy radzieckich 30 stycznia 1945 r. w swojej parafii. Wraz z nim na plebanii zginęła gospodyni i pięć sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Chrześcijańskiej Miłości.
Ks. Alojzy Zug - administrator parafii w Rogowie Opolskim. Zastrzelony przez żołnierza radzieckiego 29 stycznia 1945 r.
Ks. Karol Brommer - duszpasterz parafii w Zimnicach Wielkich. Został 27 stycznia 1945 r. zamordowany przez żołnierzy radzieckich na schodach prowadzących do piwnicy plebanii, którą następnie podpalili. W ostatnim tygodniu przed swoją śmiercią zakończył przygotowanie dzieci o pierwszej spowiedzi i Komunii św., którą dzieci te przyjęły 21 stycznia 1945 r.
Ks. Franciszek Walloschek - proboszcz parafii w Boguszycach. Zastrzelony wraz z kilkudziesięcioma parafianami przez żołnierzy radzieckich 28 stycznia 1945 r.
Ks. Georg Greiner - proboszcz parafii w Skorogoszczy. Zamordowany przez czerwonoarmistów 5 lutego 1945 r.
Ks. Józef Schwirtz - kurator-lokalista w Żelaznej k. Grodkowa. Zastrzelony na plebanii przez żołnierzy radzieckich 6 lutego 1945 r.
Ks. dr Józef Brier - proboszcz parafii w Kolnicy. Został zastrzelony przez żołnierza radzieckiego w pobliżu plebanii, gdy stanął w obronie swojej siostry, którą publicznie zgwałcono i która także została zastrzelona.
Ks. Filip Rosie - proboszcz parafii w Ścinawie Małej. Został zastrzelony 19 marca 1945 r. przez żołnierza radzieckiego.
Ks. dr Otto Laake - emerytowany proboszcz, zamieszkały w Nowym Lesie, zginął 24 marca 1945 r. od strzału w plecy, gdy usiłował uciec przed ścigającym go żołnierzem radzieckim.
Ks. Adolf Beyer z archidiecezji ołomunieckiej - od 1942 r. duszpasterz w Równem. Zginął w 1945 r., jednak bliższe okoliczności dotyczące czasu i miejsca jego śmierci nie są znane.
Ks. Henryk Werner - emeryt, od 1922 r. pensjonariusz branickiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych, zmarł 1 kwietnia 1945 r. "na skutek odniesionych ran".