Nowy numer 42/2019 Archiwum

Oczyszczone imię bp. Andrzeja Czai

"Gazeta Wyborcza" znalazła błędy w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się".

Gazeta Wyborcza znalazła błędy w raporcie Fundacji „Nie lękajcie się” i uznała, że bp Andrzej Czaja nie krył krzywdzicieli dzieci. W lutym br. fundacja ogłosiła i wręczyła papieżowi Franciszkowi raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych. W zestawieniu tym ujęty został biskup opolski Andrzej Czaja. Rzecznik prasowy opolskiej Kurii wskazywał wówczas na nieprawdziwe informacje, które zostały zawarte w opisie sprawy byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K.

Raport Fundacji „Nie lękajcie się” przeanalizowała Gazeta Wyborcza i przedstawiła jego uaktualnienie. W materiale opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej” w czerwcu br. czytamy: „Raport zawierał nazwiska hierarchów, którzy kryli krzywdzicieli dzieci. Nie opublikowaliśmy go wówczas, bo chcieliśmy sprawdzić informacje. Większość okazała się prawdziwa, ale były też błędy. Znalazł się na liście np. biskup Andrzej Czaja z Opola. W 2012 roku matka jednego z ministrantów istotnie zgłosiła mu, że ksiądz pedofil molestował jej syna. Kapłan został jednak usunięty ze stanu duchownego, a biskup nie poinformował prokuratury, ponieważ wówczas nie było takiego obowiązku.”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL