Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od progu domu

Nowy odcinek Drogi św. Jakuba uroczyście otwarty w Raciborzu.

W sobotę 20 lipca w kościele św. Jakuba Starszego Apostoła w Raciborzu uroczyście otwarty został kolejny odcinek szlaku jakubowego, który wiedzie różnymi europejskimi drogami do sanktuarium apostoła w Santiago de Compostela. Nowy oznakowany odcinek prowadzi od Ujazdu do Nasiedla i został nazwany Szlakiem Raciborskim ze względu na to, że w jego centrum jest Racibórz ze stojącym na jego rynku podominikańskim kościołem pw. św. Jakuba.

22 lata temu właśnie na raciborskim rynku odnaleziono jedną z ośmiu znalezionych na terenie Polski muszli św. Jakuba – znak pielgrzymujących do grobu apostoła w Composteli. Raciborska muszelka datowana jest na XIII–XV wiek i może świadczyć o tym, że już wtedy prowadził tędy szlak.

– Pielgrzymowanie Szlakiem św. Jakuba to propozycja dla chrześcijan naszych czasów, aby wędrować nie w grupie, ale pojedynczo – mówił ks. Norbert Widok, kapelan Stowarzyszenia „Peregrini Opolienses” zrzeszającego miłośników pielgrzymowania w stylu jakubowym. Wraz z 60 innymi pielgrzymami dotarł do kościoła św. Jakuba w Raciborzu na uroczystość otwarcia szlaku w VI Jakubowym Rajdzie Rowerowym, który wystartował z Bierawy.

Podczas Mszy św. ks. Widok poświęcił znak Szlaku Raciborskiego – muszelkę umieszczoną na filarze kościoła św. Jakuba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama