Zakończono unijny projekt łączący rozbudowę domu katechetycznego, który ma pełnić więcej funkcji, z restauracją zabytkowego drewnianego kościoła św. Józefa.
- Chcemy, aby ludzie wstępowali do warsztatu św. Józefa. Żeby np. mężczyźni uczyli się od św. Józefa warsztatu: utrzymania rodziny i związku z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Chcemy, aby całym tym warsztatem została objęta nasza gmina, nie tylko powiat, ale całe województwo opolskie. Chcemy tworzyć szeroki wachlarz tematyczny, edukacyjny, kulturowy czy kulturalny. Na bazie tej kulturowej spuścizny, jakim jest zabytkowy kościół św. Józefa, chcemy uczyć dzieci, młodzież, małżeństwa i rodziny, chcemy znaleźć miejsce także dla starszych. Żeby tu przy warsztacie św. Józefa uczyć się pobożności, a przede wszystkim troski o rodzinę, dom i Kościół - mówił o. Tadeusz Janowiak OCarm (karmelita), proboszcz parafii Narodzenia NMP w Baborowie podczas dzisiejszej (27 lipca) uroczystości poświęcenia Centrum Dialogu Kulturalnego i Społecznego. To w nim ma się tworzyć „warsztat św. Józefa”, o którym mówił baborowski proboszcz.
Parafia w Baborowie w latach 2017-2019 była beneficjentem projektu unijnego (w ramach Europejskiego Fuduszu Rozwoju Regionalnego), w którym połączono prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone przy zabytkowym, drewnianym kościele cmentarnym pw. św. Józefa z przebudową i remontem domu katechetycznego, w którym utworzono Centrum Dialogu Społecznego i Kulturalnego „Karmel”.
Uroczystość była podsumowaniem projektu (o wartości ok. 4 mln zł) i podziękowaniem ludziom w niego zaangażowanym. Rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył o. Tadeusz Popiela OCarm, przeor klasztoru karmelitów w Gdańsku, a koncelebrował m.in. ks. dziekan Krzysztof Maciejak z Dzielowa. Uroczystość umilał dziecięcy zespół regionalny "Orawianie" im. Heródka z Lipnicy Wielkiej pod dyr. Eugeniusza Karkoszki.
Centrum Dialogu zostało poddane rozbudowie, kapitalnemu remontowi i wyposażone na nowo w meble i sprzęt audiowizualny. Powstały m.in.: sala główna - konferencyjna, sala duszpasterska, ministrancka, pokoje sypialne, łazienki. Od września w centrum prowadzone będą warsztaty malarskie, rzemieślnicze, teatralne, muzyczne, sportowe, wyjazdy edukacyjne do teatru i opery, na mecze siatkówki i piłki nożnej, będzie także dwudniowa wycieczka szlakiem małopolskiej architektury drewnianej. W zajęciach i wyjazdach będą mogły uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku od 8 do 25 lat.
Natomiast w kościele św. Józefa dzięki wspomnianemu projektowi realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20, wykonano m.in. instalację elektryczną, system przeciwwłamaniowy, system przeciwpożarowy FOG (automatyczne zraszanie budowli na wypadek pożaru - jego działanie można zobaczyć na zdjęciach w galerii - TUTAJ), stolarkę okienną i drzwiową i odbudowano organy (nieremontowane od czasów II wojny). Prace konserwatorskie w zabytkowym kościele z początku wieku XVIII prowadzone są od 2015 r., głównie dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.