Nowy numer 42/2019 Archiwum

Miododajne

O bardzo pożytecznych owadach.

Miód jest wtedy prawdziwy, czyli pszczeli, jeśli na dnie szklanki herbaty posłodzonej miodem zostanie pyłek. To pyłek kwiatowy, który przenoszą pszczoły. Jeśli pyłku nie ma, to znaczy, że mieliśmy w herbacie słodką, złocistą ciecz, ale miodu w niej było pewnie bardzo niewiele – tłumaczył „Gościowi Opolskiemu” pszczelarz Szczepan Mały podczas Wielkiego Dnia Pszczół zorganizowanego w Muzeum Wsi Opolskiej.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywał się po raz siódmy. To ogólnopolska akcja edukacyjna, która chce przypominać o niezastąpionej roli, jaką pszczoły i trzmiele odgrywają w środowisku. Dzień ten ma być też inspiracją do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom w ogrodach czy na balkonach. – Od 40 lat obserwuję procesy zachodzące w pszczelarstwie – gospodarce pasiecznej i mogę powiedzieć z całą pewnością, że pszczoła robotnica, która kiedyś żyła 6–7 tygodni, czyli ok. 40–45 dni, dzisiaj żyje tylko 30 dni. Widzę, jak słabnie siła pszczelich rodzin. Jednym z objawów tego słabnięcia jest to, że pszczół w rodzinach jest znacznie mniej niż jeszcze 10–20 lat temu – powiedział Szczepan Mały, właściciel Wędrownej Pasieki z Gierałcic k. Wołczyna. W arkana pszczelarstwa został wprowadzony przez tatę, który dwa ule przywiózł ze sobą z Kresów, kiedy rodzina była stamtąd ekspatriowana po wojnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL