Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szkoła wdzięczności

2800 osób w 22 grupach wyruszyło pieszo na Jasną Górę.

Pielgrzymujemy przede wszystkim po to, by Pana Boga było więcej w naszym życiu. Ważne jest również to, że w pielgrzymiej wspólnocie mamy okazję doświadczyć pięknego oblicza Kościoła, w którym jest równość i braterstwo, w którym buduje się piękne relacje – mówi bp Andrzej Czaja, dziękując wszystkim, którzy uczestniczyli w 43. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę. Pątnicy szli pod hasłem: „Obdarowani duchem – wdzięczni i odpowiedzialni”. Wyrażali wdzięczność za Kościół, za diecezję i parafię, za rodzinę, za życiowe powołanie, a także... za przeciwności w życiu.

Radość u celu

Kościół opolski zdobywał Jasną Górę w sobotnie przedpołudnie 17 sierpnia. Był entuzjazm, były łzy wzruszenia, było rozmodlenie. – Gdy doszliśmy na Jasną Górę, w moim sercu była przede wszystkim wdzięczność za tę drogę, ale też za to, że intencje, które mi powierzono, i intencje, które niosłam w sercu, mogłam tutaj oddać i być spokojna, że Pan Bóg tym wszystkim się zajmie przez ręce Maryi – dzieli się s. Dorota Wrona ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa, która na Jasną Górę pielgrzymowała po raz 15. Dopowiada też: – Pielgrzymka była dla mnie czasem napełnienia się słowem Bożym, które w drodze jest głoszone, ale też słowem, które drugi człowiek wypowiada. Pielgrzymka to spotkanie i z Bogiem, i z drugim człowiekiem. Kroczymy wspólnie, jesteśmy w drodze wspólnotą.

– Łzy popłynęły. Byłam bardzo wzruszona, gdy udało się dojść. Niosłam w drodze intencje mojej rodziny. Ponoć są ludzie, którzy idą raz i więcej na pielgrzymkę nie wracają. I są tacy, którzy – jak raz pójdą – to już nie potrafią przestać. Matka Boża zaprasza nas do siebie i nie ma wyjścia, trzeba pójść – przyznaje Maria z Kędzierzyna-Koźla. Na Jasną Górę przyszła po raz 12. – Choć zawsze idziemy tyle samo dni, to w tym roku mam poczucie, że pielgrzymka była za krótka, że bardzo szybko minęła. Pęcherze się pojawiły, ale dało się z nimi iść. Nie były przeszkodą – zapewnia. I dodaje: – Nie zawsze piękne doświadczenie pielgrzymki udaje się przenieść w codzienność. Nie zawsze po powrocie do domów korzysta się z tych darów, które tu otrzymujemy. I chyba właśnie po to za rok idzie się kolejny raz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama