Wystawę "Norymberga i jeńcy wojenni" otwarto w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
- Wiedza o jeńcach wojennych w dalszym ciągu jest mała. I małe jest też miejsce, jakie zajmują w naszej zbiorowej pamięci. A przecież ci ludzie, żołnierze zawodowi i żołnierze rezerwy, kiedy przyszło im stanąć w obronie kraju, zrobili to. A potem, ufni w działanie międzynarodowego prawa wojennego, złożyli broń i chcieli przetrwać. Trafili do niewoli Wehrmachtu i NKWD i tam, bardzo różnie traktowani, stali się również ofiarami II wojny światowej – powiedziała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych otwierając wystawę pt. "Nie tylko proces... . Norymberga i jeńcy wojenni (1939-1945)" w opolskiej siedzibie muzeum (ul. Minorytów 3).
Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu naukowego i wystawienniczego między CMJW i Centrum Dokumentacji Terenów Zjazdów NSDAP w Norymberdze. Pokazuje ona najmniej znaną – zarówno Polakom, jak i Niemcom - część historii miasta. Niemcom kojarzy się ono z kolebką ruchu nazistowskiego, a potem miejscem jego rozwoju i propagandy, m.in. przez organizowanie wielodniowych, niemal milionowych zjazdów niemieckich zwolenników partii Hitlera - NSDAP. Z kolei Polacy Norymbergę wiążą przede wszystkim z procesami norymberskimi (1945-49), w czasie których osądzani byli zbrodniarze hitlerowscy.
Już jesienią 1939 r. na teren olbrzymiego, liczącego
- Teren byłych zjazdów partyjnych NSDAP w czasie wojny to masowe mordy i praca przymusowa. Otwieramy tę wystawę w 80. rocznicę niemieckiego ataku na Polskę i początku II wojny światowej, w trakcie której Niemcy objęły niemal cały kontynent europejski niewyobrażalną przemocą, masowymi mordami i niekończącym się cierpieniem – powiedziała dr Hanne Lessau, inicjatorka projektu badawczego i kuratorka wystawy z Centrum Dokumentacji Terenów Zjazdów NSDAP w Norymberdze.
Ekspozycję można oglądać w CMJW do 15 października. Wystawa odwiedzi także inne miejsca w Polsce i w Niemczech.