Nowy numer 2/2021 Archiwum

Łaska słowa

– Uczyć trzeba z wiarą w sercu – przekonywał bp Rudolf Pierskała.

Obudźcie w sobie wiarę, że przez misję katechetyczną, wraz z posłaniem przez biskupa do szkoły, otrzymaliście łaskę stanu katechety. Macie łaskę słowa do głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że macie dzięki temu ogromne możliwości? – mówił bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolno-katechetyczny w ramach Diecezjalnego Dnia Katechety i Nauczyciela.

– Moja dyspozycyjność do wypełniania nakazu misyjnego zależy od stanu mojej duszy. Jeśli Bóg będzie w moim życiu na pierwszym miejscu, to spokojnie mogę iść do szkoły, bo wtedy nie ma możliwości, bym nie był w stanie łaski uświęcającej – tłumaczyła s. Maria Kwiek, urszulanka, która podczas spotkania miała prelekcję o budowaniu relacji katecheta–uczeń. Wskazywała też, że ważny jest stan serca katechety, bo gdy będzie on zalękniony, niewierzący w swoje możliwości, sparaliżowany, to uczniowie to dostrzegą. – Katecheta musi mieć gorące pragnienie, że każdego chce prowadzić do zbawienia. Musi znać siebie, swoje talenty i umiejętności, ale też swoje ograniczenia. Musi znać wychowanków, żeby wiedzieć, jak do kogo podchodzić, i mieć miłość do nich – wyliczała prelegentka.

Gościem muzycznym spotkania był ks. Maciej Czaczyk, który jako nastolatek wygrał program „Must Be the Music”, a dziś jest neoprezbiterem diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Nie tylko zaśpiewał kilka swoich utworów, ale też podzielił się świadectwem powołania, usłyszanego w ciszy, w Alpach. U końca spotkania ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego w opolskiej kurii, podziękował katechetom za ich pracę w szkołach, nakreślił też główne trudności na polu katechezy szkolnej, a także poinformował, że nowym opiekunem duchowym katechetów został ks. Adam Kondys, biblista, proboszcz w Domecku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama