Nowy numer 43/2020 Archiwum

Światło na drogę

– Bądźcie ludźmi wielkanocnymi! – apelował bp Andrzej Czaja do uczestników wieczornej modlitwy na Górze Świętej Anny.

Nabożeństwo ze świecami na zakończenie sobotnich obchodów kalwaryjskich ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w tym roku miało wyjątkowy charakter. Było także dziękczynieniem za dziesięcioletnią posługę bp. Andrzeja Czai.

W modlitwie uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych, którzy przyjechali na Górę Świętej Anny głównie z terenu górnośląskiej metropolii kościelnej (Katowice, Gliwice, Opole).

– Mam na szyi krzyż, który jest starszy niż ja. To krzyż z dnia święceń biskupich pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa, na którym nasz drogi arcybiskup Alfons Nossol wpisał tylko jedno słowo: Resurrexit. Zmartwychwstał! I to jest światło na dźwiganie krzyża, kroczenie drogą krzyżową. Żeby krzyż nas nie przygniótł, trzeba iść z wiarą, że zmartwychwstał, że żyje, że jest przy nas. Dlatego chcę wam powiedzieć w ten szczególny wieczór: bądźcie ludźmi wielkanocnymi!– mówił bp Andrzej Czaja. Dziękował wiernym za wsparcie i modlitwę oraz za wspólne budowanie Kościoła lokalnego.

– Nas nie krzyżują, nas nie prześladują. Żyjemy w wolności, tej zewnętrznej, ale czasem oddajemy ją sami, bardzo często zostawiamy krzyż i Chrystusa. Człowiek wielkanocny to człowiek, który ma w sercu miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, radość, dobroć, łaskawość i wierność, skromność, wstrzemięźliwość i czystość. To powinno znamionować nasze życie. My nie musimy walczyć ze światem. Ba! My nie możemy walczyć ze światem! Mamy dawać świadectwo, tu i tam być znakiem sprzeciwu, ale nie walczyć. To nie jest Chrystusowa Ewangelia. Chrystus zmartwychwstał i żyje. I chce, żebyś żył, więc: żyjmy. Nie po to, żeby przeżyć z dnia na dzień. Żyjmy święcie, aby żyć na wieki – zakończył opolski ordynariusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama