Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zapomniany skarb

W tej niewielkiej książeczce ukryty jest… materiał wybuchowy.

„Przed ponad pięćdziesięcioma laty, będąc w muzeum w Nysie, w jednej z gablot zobaczyłem wspaniały, pergaminowy, średniowieczny kodeks. Takie rękopisy widuje się bardzo rzadko, tylko na najbardziej prestiżowych muzealnych wystawach. Rękopis eksponowany był bez żadnego opisu, w fatalnych warunkach, przy oknie niezabezpieczonym przed promieniami słońca, co spowodowało, że karty, na których był otwarty, wyblakły” – tak zaczyna swoją książkę Roman Sękowski, historyk, były dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, bibliofil, kolekcjoner.

Ta księga to Biblia, która powstała w połowie XIV wieku na zamówienie Eberharda, proboszcza parafii bożogrobców w Trutnovie. Na 21 stronach tej publikacji oraz w dodatku zdjęciowym, gdzie znalazły się piękne miniatury i inicjały znajdującej się w nyskim muzeum Biblii, Roman Sękowski opowiada zawiłe losy tej bezcennej księgi. Autor zaznacza, że nie jest ani historykiem sztuki, ani biblistą, i postuluje naukowe jej opracowanie z tych punktów widzenia. Mogłoby to stać się z pewnością ważnym – ale nie jedynym – krokiem dla lepszego poznania i wyeksponowania tego wielkiego skarbu.

R. Sękowski nie ma wątpliwości, że Biblia nyska na to zasługuje. W dziedzinie znajomości starych ksiąg jest tak uznanym autorytetem, iż można mieć nadzieję, że jego głos zostanie usłyszany. Biblia nyska pokazana była zwiedzającym ostatnio – po 50 latach od poprzedniej wystawy z jej udziałem – w styczniu 2018 r., ale wiedza o posiadaniu tak cennego manuskryptu przez Nysę nie przebiła się chyba zbyt szeroko do świadomości mieszkańców. Roman Sękowski pisze o Biblii nyskiej, że jest „prawie całkowicie zapomniana”. Oby jego głos zapoczątkował wydobywanie tego skarbu z niepamięci. Jego publikacja ma moc materiału wybuchowego, podłożonego pod zamurowane wejście do tajemnego skarbca.

Roman Sękowski, Biblia nyska czeskich bożogrobców. Opowieść o zapomnianym średniowiecznym kodeksie. Wydawnictwo Piotr Kalinowski, Opole 2019. s. 21 + ilustracje

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama