Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chodź do Filharmonii!

Jutro w Filharmonii Opolskiej inauguracja 68. sezonu artystycznego.

- Chcemy odświeżyć kontakt z melomanami. Nie mamy problemu z frekwencją, ale staramy się dotrzeć również do tych ludzi, którzy wcześniej do filharmonii nie chodzili – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.

Jednym ze sposobów dotarcia do nowych słuchaczy jest kampania: „Chodź do Filharmonii!”, która polega m.in. na pojawiających się w różnych punktach Opola billboardach z intrygującymi pytaniami czy kwestiami zawierającymi pojęcia o tematyce muzycznej, np.„Posłuchajmy czegoś. Oboje. Obój – instrument dęty drewniany”.

– Kilka koncertów jest już prawie wyprzedanych – poinformował P. Neumann. W tym roku w cyklu „Strefa Gwiazd” opolskiej publiczności zaprezentują się m.in. wybitni dyrygenci Antoni Wit oraz Eugene Tzigane, laureaci międzynarodowych konkursów (m.in.Aleksey Semenenko czy Santiago Cañón-Valencia) czy artyści o uznanej sławie jak pianista Krzysztof Jabłoński, który jutro zagra w Opolu koncert e-moll F. Chopina.

– Ten koncert grałem w czasie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1985 r. (K. Jabłoński był wtedy laureatem  III miejsca) i – co ciekawe – także podczas ostatniego koncertu w Opolu w roku 2010. Wykonywanie tego koncertu jest zawsze dla mnie podróżą sentymentalną – powiedział Krzysztof Jabłoński w czasie konferencji.

Wśród atrakcji nowego sezonu opolskich filharmoników znajdą się m.in. opera „Aida” Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej czy „Pasja według świętego Mateusza”  J. S. Bacha. Na stulecie urodzin Jana Pawła II fiharmonia przygotuje projekcję filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem" z muzyką  Ennio Morricone wykonaną na żywo przez muzyków FO. Sezon zakończy się wykonaniem IX symfonii Ludwiga van Beethovena w 250. rocznicę jego urodzin.

Nie zabraknie koncertów specjalnych – obok znanych już Gal Noworocznych „z batutą i humorem” czy walentynkowych koncertów muzyki filmowej w repertuarze pojawiły się propozycje takie jak: koncert pt.„W dzień Bożego Narodzenia” z muzyką Piotra Czajkowskiego („Dziadek do orzechów”) oraz Johna Williamsa (muzyka z filmu „Kevin sam w domu”) czy program „Od Texasu do Nowego Jorku”.

Przygotowana jest – jak w poprzednich sezonach – bogata oferta specjalnych koncertów dla dzieci i młodzieży, będą również koncerty rodzinne.

Andrzej Buła, marszałek województwa (filharmonia jest instytucją samorządu województwa opolskiego) komplementował jakość i efekty pracy zarówno muzyków, jak i managementu Filharmonii Opolskiej. – Kilka lat temu nasze instytucje kultury były przedmiotem troski, a obecnie są powodem do dumy – mówił marszałek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama