Nowy numer 44/2020 Archiwum

Transitus, czyli przejście

Na nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Franciszka z Asyżu zapraszają dziś do swoich kościołów franciszkanie.

Transitus, czyli przejście   W kościołach franciszkańskich odbywa się Transitus upamiętniający założyciela zgromadzenia.

Św. Franciszek zmarł w nocy 3 października 1226 roku przy kapliczce Porcjunkuli. Jak zapisał św. Bonawentura, przed śmiercią przywołał on do siebie braci, pobłogosławił ich i polecił, by trwali w bojaźni Bożej. Poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii wg św. Jana, następnie zaczął odmawiać Psalm 142, a potem zakończył swoje życie mówiąc: "Na mnie czekają sprawiedliwi, aż mnie wynagrodzisz".

Rodziny franciszkańskie na całym świecie w wigilię śmierci św. Franciszka gromadzą się na nabożeństwie zwanym Transitus, wspominając ostatnie chwile Biedaczyny z Asyżu, dziękując Bogu za niego i adorując Stwórcę.

W Opolu Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na czuwanie ze św. Franciszkiem z Asyżu, które odbędzie się w nocy z 3 na 4 października w kościele franciszkanów. Tegoroczny temat to: "Nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem". Czuwanie rozpocznie się Mszą św. o godz.19 i nabożeństwem Transitus. W programie m.in. rozważania, świadectwa, konferencja, Msza św. o północy oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończy się koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 3. Natomiast doroczny odpust ku czci św. Franciszka obchodzony będzie w tej parafii w piątek. Sumie odpustowej o godz. 19 przewodniczyć będzie bp Rudolf Pierskała.

W bazylice na Górze Świętej Anny Transitus poprzedzi Różaniec o godz. 17.30, zaś samo nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.

W Głogówku Transitus rozpocznie się w kościele franciszkanów w czwartek, 3 października, po Mszy św. wieczornej (ok. 18.15). Franciszkanie zachęcają, by zabrać ze sobą świece. W piątek, 4 października, uroczystej sumie odpustowej o godz. 17.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Czaja.

Transitus, czyli przejście  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama