To preludium do obchodów ogólnopolskich wielogłosowe, bo zawierało wątek sportowy, kulturalny i duchowy.
Diecezjalne obchody Dnia Papieskiego odbywały się tym razem już 6 października w Raciborzu. Rozpoczęły się turniejem dwójek piłki siatkowej chłopców o puchar biskupa Rudolfa Pierskały. Rozgrywki miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu.
Dyplomy, gratulacje i nagrody zawodnicy odbierali już na sali Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Chcieliśmy przypomnieć że papież też patrzył na człowieka jako na całość - sam uprawiał sport. Wielu z tych chłopców także angażuje się w różne inicjatywy - trenują w klubach piłkarskich, ale też są ministrantami, działają w grupach młodzieżowych - przyznaje ks. Artur Juzwa, opiekun szkół im. Jana Pawła II w diecezji opolskiej.
Ostatecznie wygrali: Daniel Szyra i Mikołaj Zdanowicz, Jonasz Zolisz i Jakub Thym oraz Kamil Czerny i Wiktor Bugla, którzy po wieczornej Eucharystii odebrali z rąk biskupa puchary. - Jest duma. A Jan Paweł II jest dla nas przykładem i fajnie, że tak na sportowo możemy go uczcić - przyznają laureaci.
Kościół farny podczas koncertu był wypełniony Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćKolejnych emocji i przeżyć dostarczył koncert orkiestry "Plania" pod dyr. Władysława Mołdrzyka i solistów: Michała Gasza, Justyny Galdy i Agnieszki Brągiel.
- Ten koncert jest dla nas ważny. Pomysł na niego powstał parę lat temu, większość muzyków jest z Raciborza i okolic, większość melodii jest napisanych przez Piotra Rubika. Występowało się fantastycznie, bo kościół był wypełniony, wszyscy zasłuchani no i ta okazja - przyznaje dyrygent. Mija właśnie 40. rocznica pielgrzymki papieża do Polski, zbliża się też 100. rocznica urodzin Jana Pawła II.
Wywalczyć zwycięstwo - to powód do dumy, odebrać puchar z rąk biskupa - to też satysfakcja! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- To duże przeżycie. Przypominamy sobie papieża, pielgrzymki, zwłaszcza te, w których jakoś braliśmy udział, słuchamy znów jego słów - przyznaje Weronika Popela z Bieńkowic.
Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa Jana Pawła II, będące też tytułem jego książki „Wstańcie, chodźmy”. Bp Rudolf Pierskała tłumaczył w homilii, że to wezwanie do nawrócenia, zaczynania wciąż na nowo i dawania świadectwa życiem.
- Widzimy, że to wezwanie Jana Pawła II nie straciło na aktualności, bo wielu ludzi zagubiło wiarę. Są tacy, którzy ją odrzucili w imię źle rozumianego postępu, poszukiwania innowacji za wszelką cenę. Nie możemy też nie wspomnieć o tych, dla których świat wirtualny stał się niemal rzeczywistością życia - mówił biskup. Przestrzegał, że te zdobycze techniki, niewłaściwie używane, mogą zaprowadzić człowieka, zwłaszcza młodego, na manowce, uzależnić, okraść z relacji z drugim człowiekiem. - Potrzeba więc budzić wiarę i dawać świadectwo - podsumował.
Za tydzień (13.10.), podczas ogólnopolskich obchodów w tej i innych parafiach będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".