Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jak w rodzinnej Bawarii

To po obchodach odpustowych ku czci św. Jadwigi największa z pielgrzymek przybywających tutaj - podkreśla ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas.

Jak w rodzinnej Bawarii   Najpierw był czas na Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu. AD /Caritas Diecezji Opolskiej

Mowa o dorocznej pielgrzymce wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Opolskiej do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mimo deszczowej aury i tym razem do stóp świętej dotarło ok. 900 osób - wolontariuszy, pracowników i sympatyków, a także dzieci i młodzieży ze szkolnych kół Caritas. Ks. Drechsler źródeł tak dobrej frekwencji upatruje w tym, że co roku z wiernymi przyjeżdża biskup i co najmniej kilkunastu kapłanów.

Tym razem homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa. Podkreślał, że potrzeba, by w osoby zaangażowane w dzieło Caritas były nie tylko działaczami i organizatorami pomocy, ale także świadkami Bożej miłości.

Jak w rodzinnej Bawarii   Pod namiotami żadna pogoda nie przeszkodzi w dobrej zabawie... AD /Caritas Diecezji Opolskiej

To wyjątkowa pielgrzymka także z innego powodu…

- W tym roku dziękowaliśmy za 30 lat działalności Caritas Diecezji Opolskiej (dokładna rocznica będzie 9 listopada). Gospodarze tutejszego sanktuarium przyznają, że jeszcze nigdy żadna pielgrzymka nie przywiozła ze sobą 3 dużych namiotów, orkiestry i 800 porcji bograczu przygotowanych przez kuchnie Caritas - uśmiecha się ks. Drechsler.

Tłumaczy, że taką formą świętowania, która miała miejsce po Mszy św. na placu przy bazylice, chcą przybliżyć ducha Oktoberfestu, który był i jest przeżywany w Bawarii, ziemskiej ojczyźnie św. Jadwigi.

Jak w rodzinnej Bawarii   Przedstawienie o życiu św. Jadwigi zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Nysy. AD /Caritas Diecezji Opolskiej

- Tamtejsza religijność jest taka integralna - coś dla ducha, ale i dla ciała i wspólnej zabawy - dodaje.

Nie brakło więc skocznej muzyki w wykonaniu orkiestry dętej z Wrocławia, spektaklu o życiu św. Jadwigi przedstawionego przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Nysy, ciekawych dzieł podopiecznych WTZ Caritas Diecezji Opolskiej, a nawet tanecznego przemarszu…

Nic dziwnego, że chętnych do udziału nie brakuje...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama