Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zawsze jest wybór

To jest piękne w człowieku, że nawet w beznadziejnym zakłamaniu może się otrząsnąć i powiedzieć złu „dość” – podkreśla Krzysztof Zanussi, laureat Honorowej Lamy.

Statuetkę tę otrzymał w środę 9 października w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, podczas 17. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy w Opolu.

– Za całokształt twórczości i nieoceniony wkład w polską kinematografię, za stworzenie niezwykle wartościowego autorskiego kina artystycznego i konsekwencję w kreowaniu charakterystycznego dla swoich filmów bohatera. Mistrzu, w swojej twórczości kreuje pan przestrzeń dla niesamowitej podróży intelektualnej, wspartej refleksją nad moralnością współczesnego świata. Honorową Lamę wręczamy za ukazanie człowieka, który na swojej drodze jest postawiony przed wyborami pomiędzy wartościami a pokusą ich odrzucenia – uzasadniał wybór Rafał Mościcki, szef Stowarzyszenia Opolskie Lamy, dyrektor programowy festiwalu. Wspomniał o wieloletnim zaangażowaniu reżysera w festiwal i jego cennych pomysłach.

Prócz ważącej ok. 4 kg rzeźby z dębowego drewna przedstawiającej lamę K. Zanussi otrzymał także „Złotą Podkowę” od Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” z Zakrzowa. jedną z pasji reżysera są bowiem konie. Rozmowę z nagrodzonym poprowadził ks. prof. Marek Lis. Było o filmach, o złu, czasach cenzury i wartościach.

– Życie potwierdza, że nie wszystko jest proste i schematyczne. Jedno, do czego jestem przywiązany, to to, że sztuka ma wskazywać rozróżnienie dobra i zła. Nie wolno ulegać tak powszechnej dzisiaj tendencji zamazywania tego. Jest różnica między dobrem i złem. Są ludzie, którzy postępują pięknie, szlachetnie i tacy, którzy postępują podle – podkreślał K. Zanussi, dodając: – Człowiek ciągle ma wybór, do ostatniego tchnienia, i o tym chcę opowiadać.

Spotkanie uświetnił koncert grupy Zakuka, a zakończyła projekcja najnowszego filmu Zanussiego pt. „Eter”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama