Nowy numer 46/2019 Archiwum

Zawsze jest wybór

To jest piękne w człowieku, że nawet w beznadziejnym zakłamaniu może się otrząsnąć i powiedzieć złu „dość” – podkreśla Krzysztof Zanussi, laureat Honorowej Lamy.

Statuetkę tę otrzymał w środę 9 października w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, podczas 17. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy w Opolu.

– Za całokształt twórczości i nieoceniony wkład w polską kinematografię, za stworzenie niezwykle wartościowego autorskiego kina artystycznego i konsekwencję w kreowaniu charakterystycznego dla swoich filmów bohatera. Mistrzu, w swojej twórczości kreuje pan przestrzeń dla niesamowitej podróży intelektualnej, wspartej refleksją nad moralnością współczesnego świata. Honorową Lamę wręczamy za ukazanie człowieka, który na swojej drodze jest postawiony przed wyborami pomiędzy wartościami a pokusą ich odrzucenia – uzasadniał wybór Rafał Mościcki, szef Stowarzyszenia Opolskie Lamy, dyrektor programowy festiwalu. Wspomniał o wieloletnim zaangażowaniu reżysera w festiwal i jego cennych pomysłach.

Prócz ważącej ok. 4 kg rzeźby z dębowego drewna przedstawiającej lamę K. Zanussi otrzymał także „Złotą Podkowę” od Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” z Zakrzowa. jedną z pasji reżysera są bowiem konie. Rozmowę z nagrodzonym poprowadził ks. prof. Marek Lis. Było o filmach, o złu, czasach cenzury i wartościach.

– Życie potwierdza, że nie wszystko jest proste i schematyczne. Jedno, do czego jestem przywiązany, to to, że sztuka ma wskazywać rozróżnienie dobra i zła. Nie wolno ulegać tak powszechnej dzisiaj tendencji zamazywania tego. Jest różnica między dobrem i złem. Są ludzie, którzy postępują pięknie, szlachetnie i tacy, którzy postępują podle – podkreślał K. Zanussi, dodając: – Człowiek ciągle ma wybór, do ostatniego tchnienia, i o tym chcę opowiadać.

Spotkanie uświetnił koncert grupy Zakuka, a zakończyła projekcja najnowszego filmu Zanussiego pt. „Eter”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama