Nowy numer 2/2021 Archiwum

Modlitwa o sumienie dla świata. Koncert w branickiej bazylice

Już w najbliższą sobotę w wykonaniu muzyków z Ratyzbony i Opola koncert poświęcony osobom chorym psychicznie, które były celem eksterminacyjnej Akcji T4 w czasach III Rzeszy.

26 października o godz. 18 w kościele pw. Świętej Rodziny w Branicach rozpocznie się koncert, w którym wystąpi chór mieszany Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie oraz orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert pt. „Modlitwa o sumienie dla świata” zadedykowany jest ludziom psychicznie chorym, zwłaszcza tym, którzy byli celem tzw. Akcji T4 – eksterminacji w czasach wojny przez aparat państwowy III Rzeszy Niemieckiej. Dlatego też na miejsce tego koncertu – który udało się zorganizować dzięki współpracy ratyzbońskiej katolickiej uczelni muzycznej i Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu – wybrane zostały Branice, gdzie bp J. Nathan stworzył Miasteczko Miłosierdzia – miejsce życia, leczenia i terapii osób chorujących psychicznie.

W czasie koncertu wykonane zostanie „Requiem niemieckie” Johannesa Brahmsa.

– Ideą niniejszego spotkania muzycznego jest uwznioślenie „życia wartego życia”, w obliczu ludzi dotkniętych nieszczęściem choroby psychicznej oraz podkreślenie godności każdego człowieka poprzez wyższą kulturę muzyczną. Ma ono stać się ponadto przykładem polsko-niemieckiej współpracy ponad granicami – zachęcają organizatorzy tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia.

Modlitwa o sumienie dla świata. Koncert w branickiej bazylice   Plakat koncertu. DIMK
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama