Nowy numer 4/2021 Archiwum

Niepodległość i św. Marcin

W całym regionie trwają obchody niepodległościowe, ale i wspomnienie św. Marcina, biskupa z Tours.

Niepodległość i św. Marcin   W parafii św. Mikołaja w Zakrzowie najmłodsi już w niedzielę, 10 listopada opowiedzieli historię św. Marcina... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Jeszcze dziś po południu w wielu miejscowościach, np. w Kędzierzynie-Koźlu czy Głogówku, będzie można pośpiewać lub choćby usłyszeć pieśni i piosenki patriotyczne.

W innych miejscach, już od soboty, dzieci i dorośli przypominali sobie także postać szlachetnego legionisty, późniejszego biskupa, który podzielił się połową płaszcza z biedakiem.

Obchody świętomarcińskie trwają właśnie i będą kontynuowane niemal do wieczora w Ligocie Turawskiej. Dziś jeszcze, choć nieco później, odbędą się także w innych miejscowościach. Scenariusz wszędzie podobny - Msza św. lub nabożeństwo, przypomnienie św. Marcina, przemarsz i oczywiście poczęstunek - świętomarcińskimi rogalikami.

Niepodległość i św. Marcin   ...potem wszyscy w radosnym pochodzie przeszli przez wieś, by przy farze poczęstować się rogalikiem i bawić się przy ognisku. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W Leśnicy niepodległościowy koncert był już w czwartek, a oficjalne uroczystości w Strzelcach Opolskich. Dziś od rana panie z Leśnicy wraz z grupą "Opolska Mama ma moc" pieką pyszne rogaliki, które zaserwują po przemarszu poprowadzonym przez św. Marcina i orkiestrę oraz występach w Stodole. Zbiórka (dzieci z latarenkami) o 17.00 przy ul. Księżowiejskiej (od strony restauracji "Na szlaku").

Na Górze Świętej Anny wspomnienie św. Marcina zacznie się o 16.30 Mszą św., podobnie, tyle że o 17.00, w Polskiej Cerekwi, w Tarnowie Opolskim o 15.00, w Cisku nabożeństwem o 15.30, a w Rzymkowicach o 16 przemarszem do kościoła. Chętni mogą się wybrać nawet do parafii Winzer (Niemcy), dokąd zaprasza pochodzący z Malni ks. Richard Simon. Trzeba tylko dotrzeć na 17.30 do Bawarii...

Jeśli ktoś woli obchody gdzieś bliżej, to możliwości wyboru jest wiele: Większyce, Luboszyce, Długomiłowice, Kup, Łubniany, Złotniki, Żywocice, Maciowakrze, Zdzieszowice, Jemielnica i jeszcze sporo innych miejscowości.

Gdyby ktoś nie zdążył dzisiaj - nie szkodzi. Święty też nie da rady dziś dotrzeć wszędzie. Dlatego w Rzędowie i Reńskiej Wsi będzie dopiero w środę 13 listopada, w Strzelcach Opolskich i Pludrach w czwartek (tam rozpoczęcie Mszą św. o 16.00, potem przemarsz i zabawa do wieczora) a w Bierawie i Biedrzychowicach - dopiero 17 listopada (tam początek o 15.30 przy OSP i przejście na nabożeństwo, a potem do Farskiej Stodoły).

Na to, by przypomnieć sobie, że warto być dobrym i dzielić się z innymi, jest zawsze odpowiedni czas.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama