Szlachetna Paczka przed ubiegłorocznymi świętami w naszym województwie pomogła 482 rodzinom.
To ogólnopolska akcja społeczna Stowarzyszenia "Wiosna" polegająca na łączeniu osób potrzebujących wsparcia z tymi, którzy chcą im pomóc. A pomiędzy nimi jest cała rzesza wolontariuszy. Baza rodzin, dla których w tym roku będą przygotowywane paczki, zostanie uruchomiona na stronie internetowej 16 listopada. Tam będzie można wybrać osoby, którym chcemy pomóc.
Takie, jak pani Wiesława (lat 63), która od śmierci swoich rodziców mieszka samotnie. – Ja nie znam codzienności bez tego lęku. Ciągłego lęku o zdrowie. Choroba to cały mój świat – mówi. Oboje jej rodzice byli ciężko chorzy, więc swoją codzienność podporządkowywała opiece nad nimi. Gdy sama zachorowała na nowotwór, poczuła, że tak już musi być. Że jej życie to suma niekończących się bitew o przetrwanie – swoje lub bliskich. Jednak hart ducha nie pozwalał jej się poddać i po wycieńczającym leczeniu wyszła na prostą. Rok temu dowiedziała się o chorobie nowotworowej ukochanej siostry. Rzeczywistość, która niejednego wprawiłaby na skraj załamania, stała się dla pani Wiesławy okazją do… pomagania. Na choroby, permanentny lęk i dręczącą samotność zaczęła odpowiadać dobrem. Mimo że sama ma problemy zdrowotne, pomaga siostrze zmierzyć się z bólem i strachem. Dwa lata temu wzięła także pod opiekę małego psa. – To żaden heroizm – tłumaczy – on uratował mi życie. Dzięki niemu mam motywację, żeby wychodzić z domu! – opowiada.
Codzienność pani Wiesławy utrudniają nie tylko choroby. Po odliczeniu kosztów za mieszkanie na życie zostaje jej okrągłe 190 złotych na miesiąc. – Moje marzenie? Chciałabym mieć grzejniczek elektryczny, taki mały. Zimą w łazience czuję się, jak na zewnątrz – opisuje swoją sytuację życiową pani Wiesława.
W ubiegłym roku w województwie opolskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 482 potrzebującym rodzinom i osobom.
– W 2017 roku spotkałam się w internecie z ogłoszeniem naboru wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. Wiem, jak czasami jest trudno w życiu zarówno osobom samotnym, starszym, jak i samotnym matkom i ogólnie rodzinom. Wiem to również z autopsji. Myślę, że łatwiej było mi zrozumieć tak szlachetny wolontariat mając własne doświadczenie życiowe, bo nie było łatwo. Dziś uważam, że im więcej jesteśmy w stanie zrobić dla innych, tym więcej czasu znajdujemy. Bo bardzo często słyszę pytanie: "Skąd ty bierzesz na to wszystko czas?". Wolontariat to sprawa nie na pokaz, ale na przekaz. Przekazujemy zrozumienie, dajemy serce, rozmowę i poczucie, że nikt na tym świecie nie jest sam, że są ludzie, którzy widzą więcej niż koniec własnego nosa i to są właśnie wolontariusze – mówi Klaudia, pielęgniarka z Głuchołaz, jedna z liderek wolontariuszy.
Drugim programem Stowarzyszenia "Wiosna" jest Akademia Przyszłości. Projekt polega na tym, że z wybranym uczniem szkoły podstawowej przez cały rok szkolny spotyka się wolontariusz, a darczyńca funduje mu indeks.
W ostatnim roku w województwie opolskim wsparcie wolontariusza otrzymało 54 dzieci z 7 szkół. Nadal w Opolu i Oleśnie poszukiwanych jest jeszcze około 40 osób, które pomogą dostrzec dzieciakom ich sukcesy.
Wszystkie szczegóły dotyczące możliwości niesienia pomocy w ramach Szlachetnej Paczki można znaleźć na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl