Już w niedzielę w Opolu obchody 3. Światowego Dnia Ubogich. O szczegółach opowiedzieli organizatorzy.
W niedzielę 17 listopada po raz drugi w stolicy regionu odbędą się obchody Światowego Dnia Ubogich. Rozpoczną się w południe Mszą św. w katedrze. Bezpośrednio po Eucharystii na opolskim Rynku odbędzie się wspólne świętowanie przy stole, jak w rodzinie.
Wydawany będzie ciepły posiłek i deser z kawą, odbędą się występy artystyczne, uruchomione zostanie tzw. „białe miasteczko”. - Od godz. 9 do zakończenia obchodów w namiocie będzie dyżurował lekarz i pracownicy PCK. Będzie można zrobić USG, EKG, zmienić opatrunek, zmierzyć ciśnienie - mówi wiceprezydent miasta Przemysław Zych. I zapewnia, że na miejscu będzie można nie tylko poznać swój stan zdrowia, ale i dowiedzieć się, jak dalej uzyskać pomoc. Podpowiadać będą osoby z MOPR-u, Caritas czy innych organizacji.
- W ubiegłym roku w obchodach wzięło udział około 700 osób. W tym roku jesteśmy przygotowani na większą liczbę uczestników. Każdy, kto przyjdzie, zostanie przyjęty i ugoszczony - podkreśla Przemysław Zych. I prosi, by słowa „ubogi” nie zawężać do słowa „bezdomny”.
- Dzięki wielu wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie różnorodnych posiłków nikomu jedzenia w tym dniu nie zabraknie. Dzięki pomocy 10. Brygady Logistycznej, która udostępnia nam kuchnię polową, od rana przez wolontariuszy będzie gotowana grochówka. A dzięki gminie Łubniany będą pyszne ciasta - wylicza s. Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupi. Zachęca do przynoszenia nowych śpiworów i kurtek, zwłaszcza męskich, które przed zimną zostaną przekazane potrzebującym, a także zaprasza w sobotę o 11.30 do stołówki w klasztorze franciszkanów (wejście od ul. Minorytów) na wielkie krojenie składników na 250 litrów zupy. Warto przynieść swoją deseczkę i nożyk.
- Chcemy pokazać, że jesteśmy solidarni z tymi, którzy na co dzień nie mają tak dobrze, że włączamy się w rozwiązanie ich problemów, a przede wszystkim, że czujemy się razem z nimi obywatelami Opola - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
- Inicjatywa Światowego Dnia Ubogich zrodziła się w głowie i sercu papieża Franciszka. Zaprasza nas, byśmy podjęli tę inicjatywę i cieszy mnie bardzo, że Opole już po raz drugi włącza się w obchody - mówi bp Andrzej Czaja. - Ten dzień będziemy przeżywać pod hasłem „Podziel się ciepłem”. Oczywiście, jak dam komuś kurtkę czy śpiwór, to będzie mu cieplej, ale nade wszystko dzielmy się ciepłem z serca swego - podkreśla biskup opolski. A nawiązując do treści orędzia papieża Franciszka, podkreśla, że ubodzy doświadczają braku opieki duchowej i potrzebują wsparcia duchowego.
- Papież Franciszek mówi, że Światowy Dzień Ubogich ma zrodzić wiele inicjatyw towarzyszących przeżywaniu tych obchodów. Te inicjatywy mają w nas obudzić pełną miłości uwagę, a więc uwagę serca na tych, których na co dzień nieraz mijamy, czasem nawet nie widzimy - mówił, zachęcając do lektury orędzia papieskiego.
Prosił też, aby zbliżające się wydarzenia były świętowaniem braterskiej wspólnoty, świętem pięknego bycia ze sobą razem ku obudzeniu uwagi w sercu, że są obok nas ludzie potrzebujący.