GN 2/2021 Archiwum

Granice jednoczonej Europy

Grupa Schumana działająca przy Uniwersytecie Opolskim zaprasza na doroczną debatę. Gościem specjalnym będzie prof. Stanisław Gebhardt.

Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych promowaniem powrotu Europy do jej chrześcijańskich korzeni organizowane przez Grupę Schumana odbędzie się w najbliższy wtorek 19 listopada na Wydziale Teologicznym (ul. Drzymały 1a, sala 25) od godz. 10 do 13.

W tym roku debatę uświetni prof. Stanisław Gebhardt (były współpracownik Roberta Schumana – jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej, obecnie kandydata na ołtarze). Prof. Gebhardt to polityk i ekonomista, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień obozów Gross-Rosen i Mauthausen. Absolwent Polish University College i Sorbony. Od 1946 r. działacz Stronnictwa Pracy, członek Prezydium SP i ostatniego Komitetu Wykonawczego na Uchodźstwie do 1989 r.

W latach 1954-1985 brał czynny udział w działalności i współtworzeniu wielu organizacji społecznych i kulturalnych na uchodźstwie. Współorganizator Zjednoczenia Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej na Uchodźstwie, sekretarz generalny Międzynarodowej Unii Młodych Chrześcijańskich Demokratów (1962-1968). Właśnie wtedy poznał osobiście Roberta Schumana i współpracował z nim.

Praktycznym wymiarem spotkania będzie też przygotowanie tegorocznej edycji "Świąt bez granic" - chrześcijańskiej inicjatywy zaproszenia obcokrajowców do naszych stołów wigilijnych, przy których zostawiamy wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Głos na ten temat zabierze Ryszard Krzyżowski z Instytutu Myśli Schumana. W programie debaty przewidziano także dyskusję.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama