Nowy numer 04/2020 Archiwum

Wrzask i uważność

Opolski „Ogród literatury” ma pierwsze „drzewko” – poety Ryszarda Krynickiego.

To było niezwykłe spotkanie, bo jego bohater, Ryszard Krynicki, jest człowiekiem i twórcą niezwyczajnym. Zacznę od opisu momentu, który chyba umknął wielu obecnym, a wydaje mi się symboliczny.

Poetę zapytano o genezę jego poematu wizualnego pt. „G.”. – W roku 1967, od czerwca co najmniej, czyli od wojny siedmiodniowej na Bliskim Wschodzie, zaczęła być widoczna zmiana tonu propagandy państwowej – zaczął odpowiadać Krynicki. Wtedy za plecami usłyszałem delikatny głos dziewczynki (siedziałem w drugim rzędzie, ona w trzecim): „Co to jest propaganda?”. Nie wiem, czy autor usłyszał to pytanie, w każdym razie kontynuował odpowiedź. – To wtedy zaczął się ten proces, który doprowadził do wybuchu straszliwej kampanii antysemickiej, jaka była w Polsce w roku 1968 i później. Zaczęła być widoczna zmiana w języku. Próbowałem się z tym jakoś uporać. W jedyny sposób, w jaki może to zrobić poeta, czyli przez układanie jakichś tekstów – mówił.

Jego wiersze były zakazane w PRL, oficjalny zakaz publikacji obowiązywał od roku 1976 (kiedy poeta otrzymał Nagrodę Kościelskich). – To właśnie te słowa były ścigane przez służby, siatkę szpiegów i szpicli, tajnych współpracowników, konfidentów, wścibskie sąsiadki. Pomyślałem wtedy: jakie te słowa muszą mieć moc, skoro uruchomiono do walki z nimi takie siły? – mówił opolski poeta Tomasz Różycki o twórczości Ryszarda Krynickiego, wygłaszając laudację na jego cześć. Okazją było otwarcie w opolskiej MBP „Ogrodu literatury”, w którym pierwsze „drzewko”, czyli własny profil rzeźbiarski odsłonił właśnie R. Krynicki. – Cisza to jest coś bardzo mi potrzebnego, bo żyjemy w czasach wrzasku: cywilizacyjnego wrzasku, politycznego wrzasku. Co dla mnie jest ważne, to jest uważność. Bo rzadko zdarzają nam się chwile prawdziwej uważności, kiedy zwracamy na coś uwagę, kiedy coś widzimy, kiedy dostrzegamy coś zarówno w świecie, który nas otacza, jak i w świecie myśli. Uważność dla istnienia – mówił poeta, wydawca i tłumacz Ryszard Krynicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama