Nowy numer 48/2022 Archiwum

Receptury opolskiego malarza

Niewielki tomik kryje zanotowane przez Carla Herrmanna porady zarówno na powszechne dolegliwości, jak i na konserwację obrazu.

Carl Herrmann to znakomity, pochodzący z Opola malarz, należący do przedstawicieli nazarenizmu. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest portret papieża Piusa VII. W Opolu znajdują się dwa: pięknie odnowiony obraz „Koronacja Najświętszej Marii Panny” z 1828 r. w katedrze, a drugi – rysunek „Portret ojca” w Muzeum Śląska Opolskiego.

Publikacja pt. „Carla Herrmanna zbiór receptur różnych” to trzynasty z czternastu zeszycików odnalezionych w opolskim Archiwum Państwowym, które do 2015 r. uważano za zaginione. – Ten, w odróżnieniu od pozostałych, które są dziennikami z podróży artysty, zawiera różne zebrane przez niego porady. Carl Herrmann spisywał je we własnoręcznie zrobionym notesiku, który prawdopodobnie zawsze nosił przy sobie – opowiada autorka opracowania dr Małgorzata Blach-Margos.

Co zawiera? Sposoby na wzdęcia, problemy skórne, na zmęczone nogi i bóle głowy czy wybielenie zębów. Inne mogą być cenne dla malarzy czy konserwatorów zabytków, bo opisują, jak np. przygotować dobry kit, powłokę na obrazie czy jak utrwalić pastele. Są i takie na dobrą pamięć czy celne strzelanie – choć o trudnej do ustalenia skuteczności albo trudne do sporządzenia (gdzie kupić np. pył ze spadającej gwiazdy?), za to niezwykle poetyckie. – Do tych receptur należy podejść z przymrużeniem oka.

Niektóre rzeczywiście mogą być skuteczne i są stosowane od lat w medycynie ludowej, jak np. osika na zmęczone nogi czy chrzan na piegi. Są i takie, których absolutnie nie polecamy. Są wreszcie cudowne preparaty, które by zadziałały – wiarę trzeba mieć – tłumaczyła mgr farm. Maria Pająk, konsultant merytoryczny. Zbiór wydany przez Archiwum Państwowe w Opolu zawiera tekst w oryginale oraz jego przekład, opatrzony ilustracjami Andrzeja Sznejwejsa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy