80. urodziny świętował wieloletni katedralny organista i współtwórca diecezjalnej szkoły organistowskiej - Alfred Bączkowicz.
- Muzykowi najlepiej jest ofiarować muzykę. Więc gdy zgodnie ze śląską tradycją żona pana Alfreda, Beata, zamówiła Mszę św. dziękczynną z okazji 80. urodzin, przyjaciele, współpracownicy i uczniowie DIMK postanowili włączyć się i współtworzyć tę liturgię, wybierając jego dzieła - przyznaje ks. Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.
Stąd 8 grudnia w kościele św. Michała Archanioła w Opolu zabrzmiała msza F-dur autorstwa A. Bączkowicza, w wykonaniu orkiestry złożonej z wykładowców opolskiej szkoły muzycznej i chóru Politechniki Śląskiej, a po niej był koncert adwentowy - utwory opracowane w większości przez jubilata wyśpiewał chór szkolny DIMK oraz chór Politechniki.
Po koncercie był oczywiście czas i na "Plurimos annos" wyśpiewane jubilatowi. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Dzisiaj dziękujemy Bogu za 80 lat życia mistrza Alfreda Bączkowicza. Skąd w nim tyle sił, pięknych melodii, cierpliwości do uczniów, hartu ducha? - rozważał ks. Joachim Waloszek podczas jubileuszowej homilii. - Czyż jednym z sekretów tego rozbrzmiewającego pięknem i harmonią nie tylko muzyki życia nie jest to, że przez prawie pół wieku śpiewał i grał pod okiem Pięknej Pani Piekarskiej-Opolskiej, jak niegdyś jego prapradziadek w Piekarach? Ucząc się od Niej tej najbardziej wymagającej i najdoskonalszej harmonii, zestrojenia Bożej łaski z wolnością, i wpatrzony w Nią śpiewał z ludem swoją bodaj najbardziej znaną pieśń „Opolska Pani, Tyś naszą Matką”…
- Jestem wzruszony tą niespodzianką, którą mi sprawiliście, trudno mi wyrazić, jak wam jestem wdzięczny - mówił kompozytor z uśmiechem, ale i wzruszeniem, dziękując wykonawcom. - Ta msza była wykonywana bardzo subtelnie. Inaczej niż ja ją kiedyś wykonywałem w Zabrzu, w kościele św. Józefa, ale też pięknie, to było takie delikatne. Słuchając tego, przypominałem sobie, jak przed laty to pisałem... - wspominał.
A po Mszy św., koncercie i życzeniach - pamiątkowe zdjęcie. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćW prezencie otrzymał m.in. dwie wydane specjalnie na tę okoliczność publikacje - wywiad rzekę, który przeprowadziła z nim Dominika Gorgosz i drugi numer rocznika poświęcony organom i muzyce organowej pt. „Folia organologica”, gdzie znalazł się poświęcony jemu artykuł ks. prof. Franciszka Koeniga oraz zapis nutowy granej na jubileuszu mszy F-dur jego autorstwa.
Prof. Alfred Bączkowicz urodził się w Radzionkowie k. Piekar Śląskich. Przyjechał do Opola w 1973 r., by przez kilka następnych dekad być organistą w katedrze opolskiej. Pracował też w szkole muzycznej, a w 1974 roku był jednym z założycieli Studium Muzyki Kościelnej (obecnie DIMK) w Opolu, gdzie uczy do dziś. Wykształcił całe pokolenia organistów, wpółredagował czterotomowe wydanie „Chorału Opolskiego”, modlitewnik „Droga do Nieba” i chorał „Pieśni Fatimskie”. Skomponował muzykę m.in. do sześciu mszy na głos z organami, dwóch mszy na chór mieszany z organami, wiele melodii do tekstów liturgicznych i pieśni, skrypt do nauki harmonii oraz ćwiczenia do kształcenia słuchu. Jest laureatem medalu "Pro Ecclesia et Pontifice".