Nowy numer 2/2021 Archiwum

O pierwszych herezjach i dogmacie Kościoła

Ponownie gościem Dominikańskiej Szkoły Wiary w Opolu będzie o. Damian Mrugalski OP.

W sobotę 25 stycznia w kościele "na Górce" w Opolu odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary. Gościem będzie o. Mrugalski OP - filozof i teolog, doktor nauk patrystycznych Papieskiego Instytutu Patrystycznego "Augustinianum" w Rzymie, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów.

Tym razem wygłosi w Opolu wykład pt. "Pierwsi heretycy, pierwszy dogmat Kościoła". - Niekiedy nasi bracia protestanci zarzucają nam, że przyjmujemy dwa źródła Objawienia - Tradycję i Pismo Święte. Zarzut ten może być słuszny, zwłaszcza gdyby ktoś utożsamiał Tradycję z jednym tylko autorem, to znaczy gdyby uważał, że w dziele takiego czy innego świętego teologa zostaje wyrażona cała prawda lub zostaje w nim wyłożona jedyna słuszna interpretacja Pisma Świętego. Ale z drugiej strony odrzucenie jakiejkolwiek tradycji skutkuje tym, że w oparciu o Pismo Święte można stworzyć niesłychaną liczbę teorii. Każda herezja tak naprawdę powstała w oparciu o Pismo Święte - podkreśla o. Mrugalski.

- Dla przykładu, słowa Jezusa: "Ojciec jest większy ode mnie" były interpretowane niekiedy jako dowód wyższości Ojca od Syna albo nawet jako argument przemawiający za tym, że Bóg jest jeden, a Syn nie jest już Bogiem. Z kolei słowa: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" albo "Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie" były traktowane jako argument przeciwko Trójcy Świętej. Skoro Ojciec jest Synem, a Syn jest Ojcem, to są Oni jedną osobą, na krzyżu umarł więc Bóg Ojciec. Przykłady takich interpretacji Pisma Świętego pojawiły się już w dwóch pierwszych wiekach po Chrystusie - przytacza dominikanin. I kontynuuje: - Z takimi interpretacjami Pisma musieli zmierzyć się Ojcowie Kościoła, którzy to Pismo wyjaśniali swoim wiernym. Pierwsze dogmaty Kościoła, a więc te dotyczące bóstwa, a później człowieczeństwa Chrystusa powstały właśnie jako odpowiedź na pojawiające się w pierwszych wiekach heterodoksyjne, a dziś powiedzielibyśmy heretyckie interpretacje Pisma Świętego.

Plan spotkania w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary:

  • o 18.00 - Msza św. (niedzielna) z homilią o. Mrugalskiego,
  • o 19.00 - wykład (wstęp wolny).

Zapraszają świeccy dominikanie z Opola oraz parafia Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.

Dominikańska Szkoła Wiary działa w kościele "na Górce" w Opolu od marca 2017 roku. Jej gośćmi byli już m.in. o. Maciej Zięba, o. Wojciech Jędrzejewski, o. Tomasz Zamorski, o. Marek Miławicki, o. Maciej Biskup, o. Paweł Adamik, a także prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama