Nowy numer 07/2020 Archiwum

Solidny

Solidny – to słowo wzięte z języka łacińskiego, rodowód bardzo dawny.

Może odnosić się do przedmiotów, budynków. Jest także określeniem człowieka. Co łączy oba te znaczenia? Otóż zbiegają się one w pojęciu siły. Ale nie tej rozumianej jako oddziaływanie na zewnątrz – na jakiś przedmiot, rzecz, na drugą osobę, na ludzi.

Takie oddziaływanie bliższe jest pojęciu przemocy niż solidności. O fundamentach budynku można powiedzieć, że są solidne – nie trzeba się bać nawet trzęsienia ziemi. Dach może być uważany za solidny. Samochód, rower, jakieś narzędzie. Ale w kwestii drobiazgów typu widelec, szklanka, długopis nie orzekamy solidności. A w kwestii ludzi? Oczywiście, to najważniejsze odniesienie pojęcia „solidny”. To człowiek mocny wewnętrznie – a elementów tej duchowej, emocjonalnej, intelektualnej mocy jest wiele. Darmo je wszystkie tutaj wyliczać. Wspomnieć jednak trzeba o wytrwałości. Bo zarówno w odniesieniu rzeczowym, jak i osobowym solidność domaga się trwałości. Takiej, jaką mają na przykład gotyckie katedry. I takiej, którą odznaczali się święci i bohaterowie. Oni nawet po śmierci oddziałują na kolejne pokolenia. A na co dzień wiadomo – na solidnym człowieku można polegać. Tak na mur-beton.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama