Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie możemy zejść z tej drogi

Abp Alfons Nossol: Nic tak człowieka nie odczłowiecza jak ideologia. Ona nie dopuszcza otwartości na różnorodność w Kościele.

Uroczyste zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan miało miejsce w kościele w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Liturgii przewodniczył abp Alfons Nossol, „wielki apostoł jedności chrześcijan”, jak przedstawił emerytowanego biskupa opolskiego ks. proboszcz Rafał Pawliczek.

– Mimo że na drodze do jedności znajdujemy często uprzedzenia i krytykę, to jednak nie możemy z niej zejść. Zaangażowanie ekumeniczne jest koniecznością płynącą z wiary – mówił abp Nossol. W czasie kazania kilkakrotnie podkreślał to, co jest częstym lejtmotywem jego wystąpień: „Chociaż wierzymy inaczej, nie wierzymy w Innego” oraz (za św. Janem Pawłem II) „Ekumenizm jest imperatywem chrześcijańskiego sumienia”.

Pośrednio arcybiskup odnosił się też do zarzutów wobec ekumenizmu, coraz głośniej i śmielej podnoszonych przez środowiska tradycjonalistyczne w Kościele rzymskokatolickim. – Droga do jedności nie jest kościelną dyplomacją, lecz kwestią wierności samemu Chrystusowi – mówił. I kontynuował „abecadło ekumeniczne”, wymieniając, czym ekumenizm nie jest. Nie jest nawracaniem na naszą wiarę, choć nie neguje prawa człowieka do nawrócenia pojmowanego również jako zmiana wyznania. Nie jest szukaniem zwycięstwa własnego Kościoła nad innym Kościołem – nie chce doprowadzić do jedności wszystkich przez dominację jednego. Nie jest nową taktyką zdobywania przyjaciół. Nie przemilcza prawdy, by pozyskać rozmówcę. Nie jest zdradą prawdziwej wiary, lecz odważnym potwierdzeniem wiary wszystkich noszących zaszczytne imię chrześcijan.

Arcybiskup Nossol zwrócił także uwagę na zagrożenie, jakim dla godności człowieka są różne ideologie. – Nic tak człowieka nie odczłowiecza jak ideologia. Ona nie dopuszcza otwartości na różnorodność w Kościele. Nie tylko w kwestii przynależności do Kościoła brakuje nam dziś otwartości i chęci dialogu. Jesteśmy, niestety, światopoglądowo i w codziennych ujęciach wiary naszej podzieleni – mówił duchowny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama