GN 13/2020 Archiwum

Czy moja próba pomocy ubogim nie jest lizaniem wrzodów?

Radosław Więcławek OP będzie gościem Dominikańskiej Szkoły Wiary w Opolu.

W sobotę 8 lutego w kościele "na Górce" w Opolu odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tym razem zatytułowane będzie "Łazarz i bogacz czyli o lizaniu wrzodów:. Gościem będzie dominikanin br. Radosław Więcławek - diakon, animator i współpracownik duszpasterstwa akademickiego, filolog klasyczny i ekonomista.

- Motyw bogacza i biedaka, których los odwraca się po śmierci, był bardzo rozpowszechniony w starożytności. Kiedy Jezus mówi o Łazarzu i bogaczu, odwołuje się do tego motywu, ale nie jest to zwykłe, ślepe powtórzenie obecnych w kulturze wątków. Jezus chce nas zszokować. Temu też służy wątek lekko odpychający fizjologicznością, czyli motyw lizania wrzodów. Ten wątek budzi we mnie wzburzenie, prowokuje mnie, jest dla mnie skandaliczny - mówi Radosław Więcławek OP.

Stawia też pytania: Na ile jestem odpowiedzialny za los ubogich, którzy są w trudnych sytuacjach? Czy bogacąc się, skazuję się na piekło? Na ile mogę trwać w swojej ciepłej bajce, w której jest mi dobrze, wiedząc, że na około panuje większa lub mniejsza bieda? Czy moja próba pomocy ubogim nie jest przypadkiem lizaniem wrzodów?

Plan spotkania w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary:

  • o 18.00 - Msza św. (niedzielna) z homilią gościa,
  • o 19.00 - wykład (wstęp wolny).

Zapraszają świeccy dominikanie z Opola oraz parafia Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.

Dominikańska Szkoła Wiary działa w kościele "na Górce" w Opolu od marca 2017 roku. Jej gośćmi byli już m.in. o. Maciej Zięba, o. Wojciech Jędrzejewski, o. Tomasz Zamorski, o. Marek Miławicki, o. Maciej Biskup, o. Paweł Adamik, a także prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama