Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z pomocą kościołowi „na Górce”

– Odkryłem, że jeżeli dajesz coś lekką ręką, nie spodziewając się profitów, to od razu wraca siedmiokrotnie. A także to, że wszystko jest łaską – przyznał Jan Budziaszek.

W piątek 31 stycznia w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha odbył się koncert pt. „Z wiary i z miłości na ratunek zabytkowi”. – Ma on ukazać piękno naszej świątyni, przypomnieć o tym najstarszym miejscu kultu w Opolu, ale także pomóc parafii w spłacie zobowiązań, jakie powstały w związku z remontami prowadzonymi jeszcze przez ks. Marka Trzeciaka, które polegały na wymianie dachu i remoncie elewacji.

Te prace były niezbędne, ale została nam do spłaty spora kwota, ok. 430 tys. zł – tłumaczy proboszcz ks. Bogusław Król. Koncert odbył się w stylu baroku. W klimat wprowadzili duet wiolonczelowy The Cellos i członkowie Stowarzyszenia „Perły Baroku” ubrani w dawne stroje, a światło wydobywało piękno barokowych rzeźb i gotyckich murów. Historię zabytkowej świątyni przybliżył opolski aktor Andrzej Czernik, rozmowę z Janem Budziaszkiem, perkusistą „Skaldów” i rekolekcjonistą, przeprowadziła Małgorzata Jeruzal, a potem koncert dał Józef Skrzek, multiinstrumentalista i kompozytor. Wcześniej bp Rudolf Pierskała poświęcił portret św. Jana Pawła II, przekazany parafii przez Damiana Lechoszesta i jego żonę, artystów z Baborowa. Dziękując wszystkim ofiarodawcom, biskup podkreślał: – Ta świątynia jest domem poświęconym Bogu, dlatego tu przychodzimy, aby dziękować, prosić Go, przepraszać. To jest też dom żywej wspólnoty, która się tu gromadzi. Ta żywa wspólnota tutaj potrzebuje pomocy i dlatego z miłością i wiarą przychodzimy wesprzeć ją, by mogła się tu bezpiecznie gromadzić, i żeby te problemy materialne zostały rozwiązane. – Zbiórka trwa do 23 lutego – wtedy odprawiona zostanie Msza św. w intencji darczyńców, a podczas niej zaśpiewa tenor Witold Matulka – mówi Andrzej Kowalczyk, współorganizator, zachęcając do zakupu cegiełek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama