GN 13/2020 Archiwum

Liturgie stacyjne w każdy dzień Wielkiego Postu

W różnych miejscach Opola i okolicznych parafii, codziennie na innym miejscu, przez cały Wielki Post będą sprawowane tzw. liturgie stacyjne.

To tradycja sięgająca korzeniami starożytnego Rzymu.

- Chcemy wspólne podążyć drogą, która jest wypróbowana i sprawdzona od wieków,  w duchu pielgrzymowania, pokuty i nawrócenia – zachęcają duszpasterze.

Codziennie na innym miejscu będzie można spotkać się na wspólnej modlitwie, adoracji oraz Mszy św. z kazaniem poświęconym  - z racji trwającego Roku Eucharystii - tematyce eucharystycznej.

Szczególnymi dniami Wielkiego Postu będą środy. Liturgie będą bardziej rozbudowane. Złożą się na nie: okazja do wspólnej modlitwy, adoracji, sakramentu pokuty i pojednania oraz Msza św. pod przewodnictwem profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Środy będą miały także charakter społeczny. Będzie okazja do wspólnych spotkań poza liturgią. Wśród propozycji są m.in. projekcja filmu z komentarzem filmoznawcy, panel poświęcony ochronie życia, wykład "Trudne karty historii Kościoła". Ostatnim punktem każdej środowej liturgii stacyjnej będzie wydarzenie kulturalne.Wieczorne koncerty chórów, schol i koncert organowy będą okazją do nastrojenia się i napełnienia się bogactwem muzyki i śpiewu charakterystycznego dla Wielkiego Postu.

Wśród miejsc stacyjnych są też takie, do których nie będzie można fizycznie wejść (np. kaplica zakładu karnego w Opolu lub kaplica Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego). Organizatorzy zorganizowali liturgie w takich miejscach, by we wspólne oczekiwanie na Wielką Noc mogli się włączyć wszyscy mieszkańcy, także ci, którzy z różnych powodów nie mogą sami dotrzeć do kaplicy bądź kościoła stacyjnego.

Program liturgii stacyjnych na plakacie (do pobrania nieco niżej - przez ikonkę aparatu fotograficznego ) oraz na następnej stronie.

Liturgie Stacyjne w każdy dzień Wielkiego Postu

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • chyraski
    05.03.2020 13:12
    Pomysł dobry, ale godziny??? Normalni ludzie o tej porze stoją w korkach z pracy, robią obiad dla dzieci, i siebie, odpoczywają chwilę po pracy i dopiero myślą o pójściu na "coś". proponuję w przyszłości przenieść godziny takich wydarzeń z 15:00-119:00 na dostępne dla normalnych ludzi, czyli: 19:00-21:00
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama