Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kolejne ograniczenia w Opolu

W Opolu zostają wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu autobusów MZK, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Punktu Socjalnego PCK w Opolu.

Od 16 do 25 marca autobusy będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy z dnia wolnego od zajęć szkolnych, ujętym w kolumnie "wakacje - dni robocze". Od 12 marca zostają w autobusach wprowadzone wydzielone strefy dla kierowcy, dlatego nie będzie możliwe wchodzenie i wychodzenie pierwszymi drzwiami, a także nastąpi zupełne zawieszenie sprzedaży biletów u kierowców. Bilety dostępne są w biletomatach mobilnych we wszystkich autobusach, w biletomatach stacjonarnych w najważniejszych punktach miasta, w dotychczasowych punktach usługowo-handlowych (kioski, niektóre sklepy), w kanale internetowym (doładowanie karty OPOLKA!) oraz przez smartfona (aplikacja SkyCash).

Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola, autobusy codziennie przechodzą zaostrzone procedury czyszczenia i odkażania, szczególnie powierzchni poręczy i uchwytów oraz biletomatów i kasowników.

Odwołane zostały zajęcia dla seniorów w domach dziennego pobytu i Centrum Informacyjno- Edukacyjnym „Senior w Opolu”. Pracownicy socjalni na bieżąco monitorują osoby starsze, samotne i niepełnosprawne. W przypadku konieczności uzyskania pomocy do dyspozycji mieszkańców jest telefon: 77 40 05 955 (w godzinach 7.30-15.00), 77 45 56 390 (w godzinach 8.00-20.00).

Posiłki w domach dziennego pobytu wydawane są na wynos do menażek. W punktach obsługi klientów MOPR stosuje się dezynfekcję klamek, poręczy oraz sprzętu biurowego. W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Ośrodka Interwencji Kryzysowej zainstalowane zostały lampy bakteriobójcze.

Osoby samotne, które nie opuszczają miejsca zamieszkania w ramach usług opiekuńczych mają dostarczane gorące posiłki i produkty zaspakajające niezbędne potrzeby życiowe. Pracownicy socjalni wykonujący czynności w terenie zostali zaopatrzeni w środki dezynfekujące i jednorazowe rękawiczki.

W związku z zagrożeniem koronawirusem w Punkcie Socjalnym PCK w Opolu skrócono czas wydawania posiłków (do 2 godz.). Zamknięta została świetlica dla korzystających z Punktu (służy tylko do spożywania posiłków, nie ma możliwości przebywania tam przez cały okres otwarcia). Rozważane są kolejne działania mające na celu zmniejszenie liczby osób jednocześnie przebywających w Punkcie.
Z kolei Miejskie Centrum Świadczeń zachęca do załatwiania spraw bez konieczności osobistej wizyty. Wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki, ,,Becikowe’’, ,,Kosiniakowe’’, fundusz alimentacyjny, 500 plus, 300 plus można złożyć elektronicznie wraz ze skanem dokumentów, niezbędnych do przyznania świadczenia. Są dwa sposoby, aby to zrobić: albo za pośrednictwem portalu Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl, albo za pośrednictwem platformy ePUAP https://epuap.gov.pl.

Wniosek o stypendium, dodatek mieszkaniowy i energetyczny można złożyć pocztą lub przez skrzynkę korespondencyjną. Jeżeli zarządcą mieszkania jest Miejski Zarząd Lokali Komunalnych nie trzeba potwierdzać wniosku o dodatek mieszkaniowy w MZLK, załatwi to za nas MCŚ.

 Można także wysyłać wnioski i dokumenty do urzędu pocztą pod adres: Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu, 45-057 Opole ul. Ozimska 19. Albo wrzucić dokumenty do skrzynki korespondencyjnej. Jedna skrzynka będzie wystawiona na parterze budynku, naprzeciw stanowiska ochrony, druga na siódmym piętrze, obok wind. Do skrzynki można wrzucić wnioski, które chcemy złożyć (najpierw telefon np. pod numer 77 44 35 700, 708, 704 – pomogą ustalić, jakich dokumentów potrzebujemy) oraz dokumenty, które należało dostarczyć do wniosku (dokumenty spakujmy do koperty, a na niej napiszmy imię i nazwisko wnioskodawcy, numer pesel i informację jakiej sprawy dotyczą dokumenty). Państwa dane będą bezpieczne. Skrzynki będą opróżniane kilka razy dziennie, są one również objęte monitoringiem wizyjnym. Na siódmym piętrze obok wind będą wystawione formularze do pobrania.

Do odwołania zostanie wyłączona funkcja umawiania wizyt przez internet.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama