Nowy numer 2/2021 Archiwum

Harcerze chorągwi opolskiej ZHP proponują pomoc

Osoby potrzebujące z całego województwa mogą dzwonić pod podane numery.

Uruchomiliśmy dwa numery alarmowe, na które mogą dzwonić osoby potrzebujące pomocy w codziennych sprawach w związku z epidemią koronawirusa. To numery: +48 886 510 706 lub +48 513 900 013. Jest też adres e-mailowy: pomoc@opolska.zhp.pl - wskazuje hm. Łukasz Czarnecki, komendant Chorągwi Opolskiej ZHP.

Przykładowe formy pomocy to:

a. robienie zakupów,
b. opieka nad zdrowymi dziećmi zdrowych osób,
c. kupowanie leków,
d. przewożenie rzeczy,
e. wyprowadzanie psów

- To tylko przykłady, jeśli jest coś, w czym możemy pomóc, to jeśli tylko mamy taką możliwość, to jesteśmy otwarci! - mówi hm. Czarnecki.

I tłumaczy: - Osoba, która potrzebuje pomocy, powinna się z nami skontaktować, a my wtedy kontaktujemy się z hufcem Chorągwi, który działa na terenie, gdzie dana osoba przebywa i wtedy pełnoletni członek ZHP tej pomocy udziela. Kontakt odbywa się tylko przez telefon /SMS /e-mail. Na przykład lista zakupów czy zwrot pieniędzy odbywa się elektronicznie (ewentualnie w kopercie, jeśli dana osoba nie korzysta z płatności elektronicznych), a np. zakupy zostawiamy pod drzwiami.

Osoba, której ma być udzielana pomoc powinna czuć się dobrze i być zdrowa (nie mieć objawów chorobowych typowych dla COVID-19), nie być w grupie ryzyka (tzn. nie kontaktować się w ostatnich 14 dniach lub nie znajdować się w otoczeniu osób objętych nadzorem Państwowego Inspektora Sanitarnego lub na terenach oznaczonych przez WHO jako „local transmisions”), nie być objęta kwarantanną (także domową).

- Zdarzają się nietypowe prośby, np. zadzwoniła pani, której pomogliśmy załatwić leki, bo nie udało jej się dotrzeć do przychodni. Zgłaszają się też osoby niebędące harcerzami, które oferują swoją pomoc. Po sprawdzeniu ich, zweryfikowaniu, też mogą nas wesprzeć. Będziemy służyć pomocą, póki będzie trzeba - podsumowuje komendant opolskiej chorągwi.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama