Nowy numer 2/2021 Archiwum

KakaO, czyli Koronawirus Katecheza Online

- Z tych filmów może skorzystać każdy. Tak jak kakao jest dla każdego. Piją je i dzieci, i dorośli. Kto chce, niech się częstuje - mówi ks. Jan Pander.

Przed minioną niedzielą ks. Jan Pander, wikary z Niemodlina, zamieścił w sieci film, w którym podpowiada, jak pobożnie przeżyć Mszę św. w domu przed telewizorem. - Zainteresowanie tym filmem przerosło moje oczekiwania. Został wyświetlony ponad 95 tysięcy razy. Wiele osób go oglądało, doceniło i prosiło o więcej - opowiada ks. Jan Pander. W tym gronie była też katechetka z miejscowej szkoły podstawowej - Ewa Konowaluk. - Pani Ewa zachęcała mnie do przygotowania filmów, które mogą być wykorzystane jako dodatkowy materiał dla uczniów. Uznałem, że to świetny pomysł - mówi duszpasterz.

- Dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły, nie ma spotkań dla kandydatów do bierzmowania, nie ma zbiórek dla ministrantów, a duszpasterstwo przecież trzeba nadal prowadzić, bo nie mamy "korona-ferii". Dlatego pomyślałem o innej formie katechezy - przyznaje.

Tak powstał cykl Koronawirus Katecheza Online, a w skrócie KaKaO. Ks. Jan założył kanał na YouTube i zamieścił tam już pierwsze odcinki. Przy realizacji nagrań współpracują z nim ks. Damian Sładek i starsi lektorzy. Do realizacji filmów wykorzystują telefon komórkowy i planują dokupić mikrofon, by poprawić jakość dźwięku.

KaKaO, czyli Koronawirus Katecheza Online! Odcinek. 3 - Siedź w swoim pobłogosławionym domu!
Jan Pander

- Z tych filmów, chociaż są tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży, może skorzystać każdy. Tak jak kakao jest dla każdego. Piją je i dzieci, i dorośli. Kto chce, niech się częstuje. Mogą je udostępniać katecheci swoim uczniom, księża. Kto potrzebuje, niech korzysta, przecież gramy w jednej drużynie, tworzymy jeden Kościół - mówi ks. Pander.

Sięga po uniwersalne tematy, inspiracje czerpie m.in. z obecnej sytuacji. - Dziś przygotowaliśmy film o siedzeniu w domu, w którym opowiadam o błogosławieństwie domów podczas kolędy i odnoszę się do Paschy, podczas której Izraelici znaczyli drzwi i progi domów krwią baranka, aby uchronić się przed śmiercią, jaka przeszła przez Egipt. Planujemy też przygotować dzisiaj drugą katechezę o szacunku do chleba, w której będziemy zachęcali do jałmużny - opowiada.

KaKaO to kilkuminutowe filmy, zrealizowane z dużą dozą uśmiechu. Są jasne i proste w odbiorze, poszerzają wiedzę religijną i zachęcają do refleksji. - Ma być krótko i na temat, bez przynudzania - podkreśla ks. Pander. Zakłada, że każdego dnia w sieci pojawi się przynajmniej jedna katecheza. Można je oglądać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama