Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przestrzegaj kwarantanny!

Wobec wzrostu liczby chorych na COVID-19 jest istotne, by osoby powracające z zagranicy i mogące mieć kontakt z chorymi ściśle stosowały się do przepisów.

Przestrzegaj kwarantanny!   Różne gminy na swoich stronach internetowych publikują instrukcje postępowania Strona internetowa gminy Cisek

Każda osoba, która powróciła zza granicy objęta jest obowiązkową dwutygodniową kwarantanną. Ale też ci, którzy zdążyli wrócić do kraju przed wprowadzeniem tego przepisu, dla dobra swojego i najbliższych powinni kolejne 14 dni nie wychodzić z domu. Apelują o to władze samorządowe, tym bardziej, że tylko wczoraj przybyły trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie.

- Z uwagi na to, że obecnie wiele osób powraca zza granicy na teren naszej gminy i Starych Siołkowic, prosimy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie dwutygodniowej kwarantanny! Najważniejszą ceną jest życie i zdrowie nasze oraz naszych bliskich. Jeżeli będziemy lekceważyć zasady walki z koronawirusem, dla niektórych osób z naszego społeczeństwa może się to skończyć walką o życie - tłumaczą administratorzy siołkowickiej strony internetowej.

- Wszyscy, którzy znajdują się w kwarantannie domowej, są proszeni o bezwzględne przestrzeganie jej reguł i nieopuszczanie domów. Niestety mam sygnały, że niektóre osoby powracające z zagranicy i podlegające obowiązkowej kwarantannie lekceważą zasady kwarantanny domowej. Każdy taki przypadek zasygnalizowany nam, będzie zgłaszany policji. Tu chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo! - przekonuje na swoim profilu facebookowym i stronie gminy Reńska Wieś wójt Tomasz Kandziora.

Przestrzegaj kwarantanny!   Osoby na kwarantannie domowej są proszone o bezwzględne przestrzeganie jej reguł i pozostanie w domu. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Do takiego apelu skłoniły go głosy zaniepokojonych mieszkańców, którzy obserwowali swoich znajomych, sąsiadów na spacerach, zakupach itp.

- Dobrze, że mieszkańcy są wyczuleni na kwestię bezpieczeństwa. Część tych głosów okazała się chybiona, bo nasi „wahadłowi” pracownicy z Niemiec nie podlegają kwarantannie, ale niepokoi mnie sama zasada zwolnienia ich z niej. Oni przyjeżdżają np. co tydzień na „wochenende” do Polski i wracają do Niemiec, wożąc potencjalnie wirusa tam i z powrotem. Jak przyjeżdżają, to niech przynajmniej nie biegają po Lidlach i Castoramie, tylko siedzą w domu - dodaje.

Osoby powracające do kraju są rejestrowane i w przypadku braku symptomów choroby kierowane na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Zwolnione są z niej osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego (np. autobusów, busów, TIR-ów).

W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać domu (dotyczy to np. spacerów, wyjść do sklepu) zabronione jest też przyjmowanie odwiedzin czy odbieranie przesyłek.

Niezastosowanie się do tych zasad grozi grzywną wynoszącą 30 000 zł. W przypadku zauważenia objawów zakażenia koronawirusem (kaszel, duszności, temperatura ciała powyżej 38 stopni, ból mięśni) należy zgłosić to do sanepidu: 77 482 11 74, 77 446 98 72, 77 446 98 73, 77482 39 60 lub 606305480.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama