Nowy numer 22/2020 Archiwum

Rozważny

Siła rozważnego nie leży w działaniu bez zwłoki, ale w poukładaniu w głowie wszystkich „za” i wszystkich „przeciw”.

I dokonanie wyboru najlepszych środków do osiągnięcia celu. Najlepszych – nie znaczy miażdżących. Rozważny człowiek bierze pod uwagę koszty środków możliwych do użycia – nie tyle finansowych, co takich zwyczajnie ludzkich.

By krzywdy ani sobie, ani komuś nie zrobić. By przezwyciężyć trudności, ale człowieka nie zniszczyć. Nade wszystko, by reguł etyki nie naruszyć – nawet za cenę mniejszej skuteczności. Z jednej strony rozważny nie jest w gorącej wodzie kąpany, a z drugiej strony ma zasady. Rozwaga każe mu jednak nie odsuwać w czasie koniecznych działań. Tym bardziej nie pozwala wycofać się, gdy zareagować powinien. Byłoby to co najmniej nierozważne, a mogłoby okazać się złem. Potrzeba w naszym świecie ludzi odważnych – dodajmy: odważnych w dobrym. Ale bardziej potrzebni są ludzie rozważni. Potrzebni są w rodzinach – bo można na nich polegać i ufać im nie tylko na dziś, ale na przyszłość. Potrzebni są w społeczeństwie – bo organizują nie tylko jedną czy drugą akcję, ale troszczą się o podstawy jutra. Potrzebni są w Kościele – bo mają wpływ nie tylko na jutro, ale na wieczność.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama