Nowy numer 43/2020 Archiwum

Koronawirus w Domu Opieki w Jakubowicach

[AKTUALIZACJA] Wojewoda podjął decyzję o czasowym zamknięciu ośrodka. W tym ośrodku dla seniorów są kolejne zachorowania.

- W trosce o bezpieczeństwo i życie osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, podjąłem decyzję o czasowym zawieszeniu działalności ww. ośrodka i zgodnie z obowiązującym prawem, wydałem polecenie staroście powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w przedmiotowej sprawie - poinformował wczoraj wieczorem (11 kwietnia 2020r. )w specjalnym komunikacie wojewoda opolski Adrian Czubak. - Ponadto zwróciłem się do dyrekcji podmiotów leczniczych i ratownictwa medycznego z prośba o rozlokowanie osób z DPS w Jakubowicach i zapewnienie dalszej opieki - dodaje.

Aktualnie trwa relokacja podopiecznych ośrodka do innych placówek medycznych w regionie. Wszystkie osoby z ośrodka zostały objęte opieką medyczną.

Decyzja zapadła po wykryciu kolejnych przypadków koronawirusa. Placówka miała też w ostatnich tygodniach problem z zapewnieniem opieki pensjonariuszom po tym, jak zakażeniu uległa nie tylko część pacjenów, ale i personelu.

Koronawirus pojawił się w placówce na początku marca za sprawą jednego z odwiedzających, który przyszedł tam spotkać się z matką. Sam był jedną z ofiar pandemii (zmarł w Wałbrzychu), a w placówce od tego czasu sukcesywnie zwiększała się liczba wykrytych zakażeń, zarówno wśród pracowników, jak i ich podopiecznych. Ośrodek poddano kwarantannie. Łącznie liczba chorych przekroczyła 30 osób i jak widać nadal pojawiają się kolejne przypadki zachorowania na Covid-19.

***

W niedzielę rano (29 marca) służby wojewody opolskiego poinformowały o dwunastu nowych potwierdzonych przypadkach w regionie.

- To kobiety z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Cztery z dwunastu kobiet są w wieku starszym, osiem w średnim. Stan wszystkich pań jest dobry. Żadna z nich nie wymaga hospitalizacji, wszystkie objęte są kwarantanną. Transmisja lokalna - tłumaczy Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

Są to pensjonariuszki oraz personel domu opieki w Jakubowicach w gminie Pawłowiczki. Ośrodek został odizolowany, a wszyscy znajdujący się tam poddani kwarantannie. Wcześniej z powodu kwarantanny zamknięto także przychodnię w Pawłowiczkach.

Tym samym liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła na Opolszczyźnie do 43 osób. W szpitalu zakaźnym w Kędzierzynie-Koźlu przebywa obecnie 20 pacjentów, w tym 14 osób z potwierdzonym zakażeniem i 6 z podejrzeniem zakażenia.

W tym samym czasie na oddział intensywnej terapii szpitala w Raciborzu trafiły dwie osoby. Tym samym przebywa tam już 21 chorych na oddziale wewnętrznym, sześciu na pulmonologii, dwóch na intensywnej terapii. Dziesięciu pacjentów czeka tam na wynik testu. Liczba chorych w województwie śląskim wzrosła do 187.

W całym kraju w niedzielę rano odnotowano 79 nowych przypadków, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród chorych są zarówno osoby, które wróciły ostatnio z zagranicy bądź miały kontakt z takimi osobami, ale są też zakażenia lokalne.

Według danych Ministerstwo Zdrowia 22 osoby są z województwa śląskiego, po 12 z woj. lubelskiego i opolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 10 z woj. warmińsko-mazurskiego, 6 z woj. świętokrzyskiego, po 2 osób z woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób odnotowanych zakażonych koronawirusem wynosi 1717.

Są też kolejne dwie ofiary śmiertelne COVID-19 w Polsce. W szpitalu w Bytomiu zmarł 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące, a dwudziestą ofiarą jest 82-latek, który zmarł dziś w szpitalu w Raciborzu .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama