Przebieg Triduum Paschalnego w czasie pandemii

Biskup opolski zadecydował, że liturgie Triduum Paschalnego będą sprawowane bez udziału ludu.

W obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa biskup opolski Andrzej Czaja zadecydował, że od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie czynności liturgiczne należy sprawować bez udziału ludu (sine populo). Poza celebransem/celebransami może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu usługujących, którzy mają być pełnoletni. W czasie obrzędów liturgicznych kościół powinien pozostawać zamknięty. Dla uniknięcia trudności, kościół należy zamknąć nie później niż na godzinę przez rozpoczęciem celebracji.

W seminariach, klasztorach i wspólnotach zakonnych zabrania się dopuszczać do liturgii kogokolwiek z zewnątrz.

W czasie Wielkiego Tygodnia zakazane zostały procesje i pokropienia.

W Triduum Paschalne spowiedź możliwa jest jedynie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

W dekrecie omówiony został przebieg liturgii w Wielkim Tygodniu, m.in.:

  • Msza Krzyżma i Emaus kapłańskie zostaną połączone i przeniesione na późniejszy termin.
  • Nie buduje się Ciemnicy i nie będzie adoracji w niej.
  • W Wielki Piątek w Modlitwie Powszechnej zostanie dodana prośba za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii.
  • Adoracja krzyża będzie odbywała się przez przyklęknięcie. Tylko główny celebrans odda mu cześć przez pocałunek.
  • W skromnie zbudowanych Bożych Grobach adoracja będzie odbywać się tylko w Wielką Sobotę, kościoły mają być otwarte, ale nie może w nich jednorazowo przebywać więcej niż 5 osób.
  • Zabronione zostało zwyczajowe poświęcanie pokarmów. W domach wierni mogą je pobłogosławić przed śniadaniem wielkanocnym. Obrzęd znajduje się w "Drodze do Nieba" (nr 77).
  • W Wigilię Paschalną opuszcza się obrzęd poświęcenia ognia przed kościołem, a w Liturgii Chrzcielnej opuszcza się poświęcenie źródła chrzcielnego czy wody do pokropienia. Pozostaje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Po zakończeniu obrzędów Wigilii Paschalnej opuszcza się też procesję rezurekcyjną, a jedynie wystawia się Najświętszy Sakrament i śpiewa Te Deum.

Pełna treść dekretu w załączniku PDF - TUTAJ

« 1 »