Biskup opolski zadekretował, że od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do odwołania w obrzędach religijnych równocześnie może brać udział 50 osób. Jeśli zmieni się sytuacja w naszym kraju, przepisy te też mogą ulec zmianie.
Biskup opolski Andrzej Czaja odwołał dekret z 30 marca o przebiegu Wielkiego Tygodnia. W nowym dokumencie, podpisanym 3 kwietnia br., ustalił, że do Wielkiej Środy włącznie w liturgii poza celebransem i usługującymi może brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie czynności liturgiczne należy sprawować bez udziału ludu (sine populo). Poza celebransem/celebransami może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu usługujących, którzy mają być pełnoletni. W czasie obrzędów liturgicznych kościół powinien pozostawać zamknięty. Z kolei w seminariach, klasztorach i wspólnotach zakonnych podczas Triduum Paschalnego zabrania się dopuszczać do liturgii kogokolwiek z zewnątrz.
Z kolei od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, czyli od 12 kwietnia, do odwołania w obrzędach religijnych może równocześnie brać udział nie więcej niż 50 osób, wliczając w to celebransa i usługujących.
Biskup opolski na proboszczów i rektorów kościołów nałożył obowiązek pilnego przestrzegania, by podczas sprawowania kultu Bożego w kościele i jego otoczeniu nie znajdowało się więcej osób niż jest w danym czasie dozwolone. Powierzył też ich rozeznaniu decyzję, czy w dni od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty świątynie powinny pozostawać w ciągu dnia otwarte.
Ordynariusz zachęca do rozważenia tam, gdzie to możliwe, zwiększenia liczby Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną, korzystając z uprawnienia do binacji i trynacji, a nawet kwadrynacji.
Do odwołania w mocy pozostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i świątecznej.
Do Wielkiej Środy włącznie i od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do odwołania podtrzymany został nakaz codziennego wystawiania Najświętszego Sakramentu na co najmniej godzinę, by umożliwić wiernym, którzy tego pragną, przystąpienie do Komunii św. także poza Mszą św.
W dekrecie omówiony został przebieg liturgii w Wielkim Tygodniu, m.in.:
Biskup opolski zaznaczył, że te zarządzenia mogą ulec zmianie ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w kraju.