Nowy numer 2/2021 Archiwum

Seniorzy, nie jesteście sami

Mimo epidemii do starszych i samotnych docierają przedświąteczne paczki. To też okazja do upewnienia się co do stanu zdrowia i samopoczucia seniorów, podniesienia na duchu i złożenia życzeń.

 

Seniorzy, nie jesteście sami   W Zakrzowie paczki przedświąteczne dla seniorów to już tradycja. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Jedne dostarczają członkowie Parafialnych Zespołów Caritas. Najbardziej potrzebującym przynoszą paczki w ramach ogólnopolskiej akcji #PomocDlaSeniora. Caritas Polska przekazała z niej do Caritas Diecezji Opolskiej 25 tys. złotych na dostarczanie paczek z suchym prowiantem (lub dowożenie ciepłego posiłku do domu) 140 osobom z diecezji. Ale wiele Parafialnych Zespołów Caritas przygotowuje swoim seniorom paczki także we własnym zakresie. Oczywiście tym razem z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

- Paczki trafiły do pięciu osób z naszej parafii, do osób schorowanych, samotnych. Były one sfinansowane z opolskiej Caritas, Parafialny Zespół Caritas w Ostrożnicy też dorzucił swój przysłowiowy wdowi grosz. Prócz tego PZC objął opieką naszych seniorów robiąc im zakupy w czasie pandemii. Nasz PZC zakupił też materiał, a panie z Caritas i nie tylko szyją maski - przede wszystkim dla naszych mieszkańców, aby mogli się zabezpieczyć. Resztę chcemy przekazać szpitalowi - tłumaczy Sabina Świentek z ostrożnickiego PZC.

Seniorzy, nie jesteście sami   W Ostrożnicy paczki też już trafiły do seniorów, przy okazji są okazją do chwili rozmowy. Archiwum PZC w Ostrożnicy

Zwykle w paczkach jest trwała żywność, ale także coś słodkiego na stół, czasem także chemia gospodarcza. Panie z Zakrzowa przy okazji, do każdej paczki dostarczonej przed Niedzielą Palmową dokładały kartki z życzeniami oraz bukiecik z bazi i zielonych gałązek.

- Jak co roku przygotowaliśmy 60 paczek świątecznych - część sfinansowana z programu "Pomoc Dla Seniora", inne ze środków PZC. Otrzymały je osoby starsze, samotne. A przy okazji, zanosząc im je, pytamy o zdrowie, potrzeby, oferujemy ewentualną pomoc. Dzięki temu też widzimy, czy u nich wszystko w porządku - podkreśla Edyta Macioszek z PZC w Zakrzowie.

W innych miejscach, np. w gminie Ujazd, paczki dla starszych przed świętami wielkanocnymi przygotował także samorząd, przy wsparciu pracowników Domu Kultury, Zakładu Gospodarki Komunalnej, strażaków ochotników, sołtysów i wolontariuszy. Oni z kolei do paczek dodają bawełniane maseczki wielokrotnego użytku wraz z instrukcją korzystania z nich, list z informacją odnośnie dobrych praktyk postępowania seniorów w czasie epidemii oraz numer kontaktowy, gdzie mogą zgłaszać się z problemami.

Seniorzy, nie jesteście sami   Paczki są też okazją do chwili rozmowy, upewnienia się co do stanu zdrowia i samopoczucia seniorów, podniesienia ich na duchu. Archiwum PZC w Ostrożnicy
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama