Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł ks. radca Hubert Skomudek

Emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia.

Śp. ks. Hubert Skomudek urodził się 9 maja 1935 r. w Wierzchach (parafia Bogacica). Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości. W latach 1949-1954 kontynuował naukę w Niż­szym Seminarium Duchownym w Gliwicach, składając maturę państwową. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, przyjmując święcenia kapłańskie 25 czerwca 1961 r. w Opolu.

Jako wikariusz duszpastersko pracował w Jasionie (2 lata), w parafii św. Barbary w Bytomiu (6 lat) i w Oleśnie (2 lata). W latach 1969-1975 był proboszczem parafii Żelazna k/Grodkowa. Od lutego 1976 r. podjął obowiązki pro­boszczowskie w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, angażując się jednocześnie w diecezjalne duszpa­sterstwo ministrantów. Był inicjatorem budowy kościo­ła w Winowie. Był także dziekanem dekanatu Opole-Szczepanowice. Został uhonorowany tytułem radcy duchownego.

Pogarszający się stan zdrowia sprawił, że w 1991 r. po 16 latach pracy przeszedł do Kolonowskiego, wspomagając duszpastersko tamtejszego proboszcza. W 1992 r. bp Alfons Nossol mianował ks. Huberta Skomudka ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Pełnił tę funkcję do 1997 r. W tym czasie rozwinął duszpasterstwo młodzieży męskiej w formie wspólnot zwanych Orlętami św. Jana. Latem 1997 r. został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni, gdzie pracował do 2005 r. 

W ostatnich latach mieszkał w Domu Księży Emerytów w Opolu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama