Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spowiedź w konfesjonałach, młodzież przy ołtarzu

Od 1 maja będzie obowiązywał nowy dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai regulujący kwestie liturgiczne i duszpasterskie w diecezji.

Biskup opolski do 24 maja 2020 roku przedłuża dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

Zostaje przywrócona możliwość zwyczajowej formy pogrzebu (z trzema stacjami i obecnością trumny bądź urny), z zastrzeżeniem, że tam, gdzie cmentarz znajduje się w pobliżu kościoła, można przeprowadzić kondukt z zachowaniem zasady dystansowania się. Tam natomiast, gdzie cmentarz jest oddalony od kościoła, należy do niego podjechać samochodami. W uroczystościach pogrzebowych może brać udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej.

Zmiany dotyczą też sakramentu pokuty, który od 1 maja można już sprawować w zamkniętych konfesjonałach, z zastrzeżeniem, że penitent ma mieć zasłonięte usta i nos. Biskup zarządził, by przywrócić zwyczajowe godziny spowiedzi, aby wierni mogli swobodnie przystąpić do spowiedzi wielkanocnej.

Dopuszczone do służby przy ołtarzu mogą być dzieci powyżej 13. roku życia, a nie jak dotąd tylko osoby pełnoletnie.

Biskup opolski podtrzymał zawieszenie wszelkich rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych, a także konwentów i konferencji dekanalnych oraz zjazdów kursowych.

Nadal zawieszona jest posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Nadal nie można organizować procesji.

Pełna treść dekretu na kolejnej stronie - TUTAJ

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama