Nowy numer 28/2020 Archiwum

Przedłużona dyspensa, spotkania modlitewne, formacyjne i kapłańskie według uznania duszpasterzy

Dekretem z 22 maja biskup opolski aktualizuje kolejne kwestie liturgiczne i duszpasterskie.

Przedłużona dyspensa, spotkania modlitewne, formacyjne i kapłańskie według uznania duszpasterzy   Biskup Andrzej Czaja ogłosił kolejny dekret regulujący kwestie duszpasterskie w czasie epidemii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Biskujp Andrzej Czaja wydał 22 maja kolejny dekret, który w czasie pandemii porządkuje i reguluje kwestie duszpasterskie i liturgiczne.

Najważniejsze nowe kwestie to przedłużenie dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w niedziele i dni świąteczne do odwołania. Biskup zachęca jednocześnie wiernych (i zaleca to samo księżom w parafiach) do powrotu do pełnego (fizycznego) uczestnictwa we Mszach św., przy zachowaniu odpowiednich środków ochrony osobistej i odległości.

Ważną zmianą jest pozostawienie "roztropnemu uznaniu duszpasterzy" kwestii organizowania różnych form spotkań modlitewnych i formacyjnych, a także kapłańskich, przy zachowaniu zasady dystansowania się i innych przepisów państwowych. Zezwala także na przeprowadzanie nabożeństw majowych w zwyczajowej formie, także zgodnie z zaleceniami epidemicznymi.

Opolski ordynariusz poleca kapłanom zachęcać wiernych do przystąpienia do Komunii wielkanocnej, wyznaczenie dodatkowych terminów sprawowania sakramentu pokuty, by często korzystali ze specjalnego formularza Mszy św. "W czasie pandemii", nakazuje nadal śpiewanie suplikacji podczas każdej Mszy św. z prośbą o zachowanie od epidemii, zdrowie i deszcz. Wciąż obowiązuje też zawieszenie procesji (w ich miejsce nabożeństwa), a także posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Dokument przypomina aktualnie obowiązujące regulacje, dotyczące limitu osób w kościele i na przylegających terenach, środków ochrony osobistej, udziału liturgicznej służby ołtarza (bez ograniczeń wiekowych) i księży emerytów, podtrzymuje nieograniczone prawo do binacji i trynacji, a nawet kwadrynacji Mszy św.

Pełna treść dekretu na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama