Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zagłosuj, wesprzyj, zobacz sam

Portal www.powstancyslascy.pl w finałowej piętnastce ogólnopolskiego plebiscytu. Opolskie Archiwum Państwowe prosi o głosy.

Zagłosuj, wesprzyj, zobacz sam   Materiały organizatora

Portal internetowy o powstańcach śląskich, stworzony przez Archiwum Państwowe z Opola, został nominowany do prestiżowego wyróżnienia w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku", organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

- Portal www.powstancyslascy.pl został przygotowany w zeszłym roku, na rocznicę powstań śląskich. Opiera się na źródłach archiwalnych, przez których pryzmat można prześledzić, przeanalizować historię powstań. Zawiera też bazę "Znajdź powstańca", gdzie można sprawdzić, czy w archiwach jest jakiś ślad powiązań danej osoby z powstaniem, są też piękne zdjęcia. Zachęcamy nauczycieli do korzystania z tego w edukacji historycznej, przy omawianiu tych tematów, i liczymy na głosy ich i uczniów w tym konkursie - tłumaczy Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania.

Projekt opolskiego AP przeszedł do dalszego etapu spośród 200 zgłoszeń z całej Polski. Teraz zostało 15 laureatów w 3 kategoriach. Propozycja z Opolszczyzny, jedyna z tej części Śląska, widnieje jako pierwsza spośród kandydujących w kategorii "edukacja i multimedia", a głosować można poprzez stronę http://whr.muzhp.pl/#vote.

Głosowanie trwa do końca czerwca. Internauci oddają głos, klikając po jednym wydarzeniu w 3 kategoriach i podając tam swój adres e-mail. Zwrotnie otrzymujemy na skrzynkę pocztową wiadomość z linkiem, który trzeba kliknąć, żeby głos był ważny.

- Chcemy pokazać, że historia terenów przygranicznych jest ciekawa oraz jak można ją poznawać na podstawie źródeł archiwalnych. Rozpropagować też pragniemy wśród mieszkańców innych regionów naszą historię, to, co kształtowało naszą tożsamość - podsumowuje archiwistka.

Szczegóły także na: http://www.opole.ap.gov.pl.

Zagłosuj, wesprzyj, zobacz sam   Materiały AP w Opolu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama