Bp Andrzej Czaja: By być wierną oblubienicą Pana, trzeba Go kochać, to znaczy strzec Jego praw, żyć tak, jak On mówi, a nie jak świat podpowiada.
- Miłość Pana jest wielka, piękna i święta. Nie można jej skalać. Dlatego Kościół musi czuwać. W czym się miłość Boga ku nam wyraziła? Objawiła się w ofierze przebłagalnej Jezusa za nasze grzechy. Łatwo tą miłość skalać. Dlatego trzeba do niej dorastać - podkreślał ordynariusz. Przypominał też: - Bóg nas wybrał, dlatego że nas umiłował. To umiłowanie jest u początku wybraństwa. Dlatego nie musimy zasługiwać na tę miłość, ale musimy być jej godni, musimy się nauczyć jak najlepiej z niej czerpać, tak nią promieniować na innych, by być świadkiem, znakiem Królestwa Bożego.
Litania błagalna. Anna Kwaśnicka /Foto GośćU końca uroczystości Małgorzata mówiła: - Mój najdroższy Panie Jezu, stojąc dziś przy Twoim ołtarzu, pragnę za niewypowiedzianą łaskę konsekracji podziękować przede wszystkim Tobie. Dziękuję Ci, że pomimo mojej kruchości i niegodności, wybrałeś mnie, powołałeś, zaślubiłeś i konsekrowałeś. Dziękuję Ci, że ślub złożony w kaplicy księdza biskupa pierwszy raz 3 lata temu mogłam dziś uroczyście odnowić we wspólnocie Kościoła. I to, co wówczas się między nami zapoczątkowało, mogło zostać dziś pogłębione w darze konsekracji.
Już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice. Mieszkały one ze swoimi rodzinami albo we własnych domach, a przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia były do dyspozycji Kościoła.
Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał to powołanie z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie i wspólną regułą. W 1139 roku zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Ta forma życia powróciła po Soborze Watykańskim II. Papież Paweł VI zaaprobował odnowiony ryt konsekracji dziewic.
Dziewica konsekrowana jest w świecie znakiem Królestwa Bożego, w duchu Ewangelii naśladuje Chrystusa. Przed biskupem zobowiązuje się do życia w czystości, gorliwego życia sakramentalnego i odmawiania Liturgii Godzin.
W diecezji opolskiej dwie pierwsze dziewice złożyły swoje śluby wieczyste w czerwcu 2014 r. Małgorzata Nocoń, najmłodsza w gronie dziewic konsekrowanych w Kościele opolskim, jest dziesiątą kobietą, która złożyła śluby czystości i przyjęła dar konsekracji.
Diecezjalnym formatorem indywidualnych form życia konsekrowanego jest ks. Hubert Sklorz.