W Opolu otwarto wystawę "Tu rodziła się Solidarność".
Tą wystawą IPN rozpoczyna obchody 40. rocznicy założenia "Solidarności". - Chcemy w ten sposób uhonorować wszystkich członków "Solidarności". Chcemy docenić ich wkład i odwagę zaangażowania się w ten ruch pokojowy, który zgromadził 10 milionów Polaków. Był to fenomen w skali świata - powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu podczas otwarcia wystawy "Tu rodziła się Solidarność".
Wystawa - przygotowana przez IPN - prezentowana jest od dzisiaj (1 lipca) na opolskim rynku, przed wejściem do ratusza. Będzie można ją oglądać do 20 lipca. Potem będzie pokazywana w Brzegu (21 lipca - 14 sierpnia) i w Nysie (14 - 29 sierpnia).
- Wystawa składa się z trzech elementów: ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych. Jest to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa, która ukazuje ogrom, jakim był ruch społeczny "Solidarność", który był fenomenem nie tylko w skali kraju, kontynentu europejskiego, ale również świata. Bo był to ruch zupełnie oddolny, który w konsekwencji doprowadził do obalenia znienawidzonego systemu, jakim był komunizm. W kontekście "Solidarności" skupiamy się głównie na Trójmieście, na wydarzeniach na Górnym Śląsku. Natomiast zapominamy, że [istotny był - przyp.ak] opór i bunt nawet małych zakładów pracy - w przypadku Opolszczyzny mówimy o Namysłowie, Brzegu, Nysie, mówimy nawet o takiej miejscowości jak Prudnik - w których, jak szacuje się w skali całego kraju, bunt podniosły latem 1980 roku załogi ponad 700 zakładów pracy. To chcemy w tych wystawach opowiedzieć. Dzisiaj wystawa "Tu rodziła się Solidarność" otwierana jest w 17 miastach. Docelowo zostanie otworzona w 53 ośrodkach miejskich, które w naszej ocenie zasługują na to, by ich mieszkańcy mogli powrócić do gorącego lata roku 1980. Wartością tej wystawy jest odwaga mówienia o genezie wystąpień latem 1980 roku – powiedział podczas otwarcia wystawy jej współautor dr Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury IPN w Opolu.
Na otwarciu wystawy, oprócz reprezentantów władz różnego szczebla, byli obecni członkowie "Solidarności" roku 1980 i uczestnicy ruchów opozycyjnych wobec komunistycznej władzy w PRL m.in. Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, Bogusław Bardon, Antoni Klusik, Tadeusz Ryśnik, Wiesław Ukleja.