Nowy numer 3/2021 Archiwum

W Opolu powstanie supernowoczesne centrum leczenia chorób kręgosłupa i serca

Nowy projekt unijny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będzie kosztował 27 milionów złotych.

W Opolu podpisana została umowa w sprawie utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nowej jednostki: Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych – Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa.

Dariusz Madera, dyrektor USK, zauważa, że opolski szpital dzięki temu znajdzie się w gronie elitarnych placówek badawczych w Polsce. - Uruchomienie centrum pozwoli specjalistom na rozwijanie nauki i oferowanie pacjentom nowych metod leczenia. Szpital kliniczny już teraz opracowuje nowe rozwiązania, prowadzi badania kliniczne w zakresie serca i chorób naczyniowych oraz kręgosłupa. Nasi naukowcy będą jeszcze skuteczniej realizować plany badawcze - mówił podczas uroczystości podpisania umowy między USK a urzędem marszałkowskim woj. opolskiego.

Fundusze na realizację 27-milionowego projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Z tego 17 milionów 200 tysięcy zł to dofinansowanie unijne.

Centrum, które powstanie w budynku dawnej pralni szpitalnej, będzie specjalizowało się w diagnostyce obrazowej. Będą tam laboratoria, sale zabiegowe i nowoczesny sprzęt medyczny. Lekarze będą współpracować z innymi ośrodkami w Polsce.

- Chcieliśmy połączyć leczenie pacjenta z poprawą jakości diagnostyki. W samym szpitalu nie jesteśmy w stanie prowadzić takich badań. Tutaj wykorzystamy nasze doświadczenie, sprzęt, realizować będziemy nowe terapie, schematy postępowania - zaznacza specjalista. - Takie centra ma niewiele szpitali w Polsce i Europie - powiedział Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie województwa wicemarszałek Roman Kolek podkreślał, że dzięki Centrum m.in. skrócony zostanie czas hospitalizacji, a nowoczesne technologie wymagające wiedzy i doświadczenia są szansą na rozwój zawodowy zarówno dla lekarzy, jak i studentów uczących się na kierunku lekarskim w Opolu.

- To jest początek nowej ery badań w województwie opolskim. Prowadzone będą tutaj badania przesiewowe, z których będzie mógł korzystać każdy zainteresowany - dodał marszałek województwa Andrzej Buła.

- Wczesna diagnostyka nieinwazyjna pozwoli również wyodrębnić nam najbardziej zagrożoną grupę naszych pacjentów - powiedział dr n. med. Piotr Feussette.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama