Nowy numer 3/2021 Archiwum

Obudzili dzwony

Przypominają o modlitwie, a także oznajmiają przejście do wieczności osób z lokalnej społeczności.

W opolskiej parafii św. Józefa ponownie biją dzwony w dwóch przydrożnych kapliczkach w Szczepanowicach i Wójtowej Wsi. Staraniem mieszkańców pierwsza z nich w ostatnim czasie została też gruntownie odrestaurowana. Druga remontowana była wcześniej i teraz potrzebowała jedynie naprawy automatyki dzwonu, który przed rokiem zamilkł.

Święta Anna

Kapliczka w Szczepanowicach stoi przy ul. Biasa. Jej wnętrze zostało zdewastowane w nocy z 27 na 28 października 2018 r. Figura Serca Jezusowego została rozbita i pozostawiona na ulicy, a figura Maryi Niepokalanej – skradziona.

– Sprawcy, których dotąd nie znaleziono, porzucili ją na klatce schodowej jednego z bloków. To było dla nas straszne poruszenie, kiedy rano zobaczyliśmy zdemolowaną kapliczkę – wspomina Maria Bothor, która opiekuje się tym miejscem. Wówczas w kościele parafialnym odprawione zostało nabożeństwo ekspiacyjne, na które przyszło wielu mieszkańców. Dziś figury zostały odnowione, tak jak i cała kapliczka. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Radę Dzielnicy prace pod okiem konserwatora zabytków objęły popękaną elewację, uzupełnienie ubytków muru i pomalowanie. Wstawiono też nowe szklane drzwi. Na renowację czekają jeszcze cegły, które okalają dół budowli.

– W dokumentach znalazłem niewiele informacji o kapliczce przy ul. Biasa, ale z rozmów z mieszkańcami i dostępnych źródeł wynika, że została wzniesiona około 1850 r. Wtedy nie było naszej parafii i kościoła, a tutejsi mieszkańcy aż do 1929 r. należeli do parafii Świętego Krzyża w Opolu. W niedzielę właśnie tam chodzili na Mszę św., a na nabożeństwach gromadzili się przy kapliczce, która pełniła rolę „małego kościoła”. Jak podają źródła historyczne, dzisiejsza czteropoziomowa kapliczka miała swoją poprzedniczkę, która była niższa i opierała się na dwóch filarach – opowiada ks. Paweł Czernichowski, wikary w parafii św. Józefa.

Starsi mieszkańcy wspominają, że niegdyś we wnękach w elewacji obecnej budowli umieszczone były na jednej kondygnacji trzy obrazy: św. Rocha, Świętej Rodziny i Matki Bożej Opolskiej, a na drugiej trzy figury: Dzieciątka Jezus i Matki Bożej. Kogo przedstawiała trzecia figura – nikt nie pamięta. Obrazy i figury niestety nie przetrwały wielkiej powodzi z 1997 r. – Dzwon, który jest zawieszony w kapliczce, nosi imię Święta Anna. Przez długi czas dzwoniliśmy nim, gdy ktoś z mieszkańców zmarł. Pociągaliśmy wtedy za linkę. Teraz został zautomatyzowany i co dnia będzie wybijał w południe Anioł Pański. Będę go też uruchamiać, jak coś się wydarzy – mówi Maria Bothor.

Święty Józef

Podobne znacznie „małego kościoła” przez lata miała kapliczka w Wójtowej Wsi stojąca przy ul. Kwoczka. Prawdopodobnie została wybudowana pod koniec XVII w. Wewnątrz stoi figura św. Barbary. – Po powodzi zebraliśmy pieniądze i wyremontowaliśmy kapliczkę.

Zamontowaliśmy też nowy dzwon, który wybijał godziny 6, 12 i 18. To piękne, że on zawsze wzywa nas do modlitwy. Tego brakowało nam przez ostatni rok – opowiada Irena Josek, która opiekuje się kapliczką. Dzwon, który nosi imię Święty Józef, bije też na skonanie. – Jak ktoś umrze, to dostaję wiadomość i uruchamiam dzwon. Wtedy ludzie wychodzą z domów, pytają, kto zmarł – mówi pani Irena. Poświęcenie na nowo uruchomionego dzwonu odbyło się po nieszporach w niedzielę 26 lipca. Była też kawa i ciasto dla mieszkańców. W Szczepanowicach podobna uroczystość odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia o 17.00.

– Te kapliczki to ważne miejsca dla lokalnych społeczności. Zawieszone w nich dzwony przypominają o Bogu. Z jednej strony napominają, a z drugiej – przyzywają do wspólnoty – mówi ks. Paweł Czernichowski. Koszt uruchomienia każdego z dzwonów to 6700 zł. – Wydatki w całości zostały pokryte ze zbiórki, która odbyła się przed kościołem parafialnym po niedzielnych Msza św. – podkreśla ks. Czernichowski. Dodaje, że parafianie byli tak hojni, że zebrano większą kwotę niż była potrzebna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama