Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowy dekret biskupa opolskiego

W dekrecie z 25 sierpnia bp Andrzej Czaja precyzuje regulacje odnośnie posługi związanej z sytuacją epidemiczną.

Nowy dekret biskupa opolskiego   www.diecezja.opole.pl

W nowym dokumencie, wydanym 25 sierpnia, opolski ordynariusz odnosi się do przepisów prawa kościelnego, jak i świeckiego, w związku z aktualną sytuacją epidemiczną. Porusza kwestie dyspensy, zasad ochrony osobistej i liczby uczestników podczas liturgii, odwiedzania chorych, organizowania wydarzeń czy informowania kurii w przypadku kwarantanny czy innych ograniczeń.

Nadal udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji oraz tym, którzy odczuwają wzmożoną obawę przez zakażeniem.

Podtrzymuje zniesienie ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic oraz uczestników pogrzebów, z zastrzeżeniem, że w procesji na cmentarz oraz w obrzędach na nim może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób. Zezwala także na procesje w grupach nieprzekraczających 150 osób.

Bezwzględnie zobowiązuje wiernych do zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą podczas trwania obrzędów liturgicznych (prócz celebransów). Dotyczy to również usługujących.

Dopuszcza udzielanie Komunii św. zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej, obligując jednocześnie, by Komunię św. do ust i na rękę udzielać oddzielnie. Przypomina też rozdzielającym ją o obowiązku dezynfekowania rąk przed udzielaniem jej wiernym. Także przebywający na zewnątrz świątyń i załatwiający sprawy w kancelarii parafialnej czy zakrystii są zobligowani do zasłaniania ust i nosa albo dystansowania się (min. 1,5 m).

Przywrócona zostaje posługa duszpasterska wobec chorych (prócz chorujących na COVID-19), ale pełnić ją mogą jedynie duchowni (którzy podczas odwiedzin mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej).

Nowy dekret biskupa opolskiego   Bp Czaja porządkuje sprawy posługi w związku z aktualną sytuacją epidemiczną. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W kropielnicach nadal nie będzie wody święconej, a z ewentualnych transmisji obrzędów religijnych nie można udostępniać nagrań po ich zakończeniu. Biskup zachęca do korzystania z formularza Mszy św. "W czasie pandemii" oraz częstego śpiewu suplikacji.

Roztropnej decyzji duszpasterzy pozostawia kwestię organizowania rekolekcji, misji i wyjazdów, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W przypadku spotkań organizowanych dla dzieci i młodzieży należy zachować zasady obowiązujące w szkołach na danym terenie.

Ordynariusz obliguje też duchownych objętych kwarantanną do zgłoszenia tego faktu w Kurii Diecezjalnej, podobnie w przypadku wystąpienia ograniczeń związanych z włączeniem danej parafii bądź jej części do strefy żółtej albo czerwonej. Obowiązują wówczas ograniczenia przewidziane rozporządzeniem ministerialnym.

Dekret będzie obowiązywał od 29 sierpnia do odwołania.

Pełna treść dokumentu tutaj.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama