Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powrót uczniów do opolskich szkół

Początek roku szkolnego coraz bliżej. Za niespełna tydzień uczniowie znów zasiądą w szkolnych ławach. Tym razem, oprócz emocji związanych z nadchodzącą nauką, nie brakuje szczególnej troski o zdrowie.

Do szkoły czy przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej temperatury, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku - mówił podczas środowej konferencji minister Dariusz Piontkowski. - Te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko może być zakażone koronawirusem. Wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także państwową inspekcję sanitarną.

Aktualnie nie ma obowiązku, by uczniowie mieli podczas lekcji założone maseczki. Zaleca się, by szkoła w miarę możliwości umożliwiała zachowanie dystansu pomiędzy uczniami. Ponadto w szkole, tak jak w pozostałych zamkniętych obszarach, obowiązują ogólne zasady higieny osobistej, tj. częste mycie rąk z pomocą mydła lub środków do dezynfekcji, ochrona podczas kichania i kaszlu, a także unikanie dotykania twarzy. Poleca się noszenie maseczek lub przyłbic, gdy uczniowie korzystają z miejsc wspólnych, czyli szatni i korytarzy, albo gdy nie ma możliwości zachowania odpowiedniej odległości.

- Planujemy przeprowadzać lekcje w ten sposób, by każda klasa miała zajęcia w tej samej sali - mówi Adam Adamski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oleśnie. - Poza wyjątkami, czyli informatyką i wychowaniem fizycznym, ponieważ tych lekcji nie da się przeprowadzić w każdej sali. Jeśli chodzi o chemię, fizykę, plastykę, zajęcia techniczne, te pracownie będą dostępne do dyspozycji nauczycieli uczących i jeżeli będą uważali, że dana klasa powinna do nich przejść, uczniowie przeniosą się na przykład na muzykę do sali muzycznej.

Jak podaje MEN, w sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, na kwarantannę będą musieli udać się wszyscy uczniowie tej klasy. Wtedy zostanie dla nich wprowadzone nauczanie zdalne. Na podstawie konkretnych rozwiązań w sprawie organizacji lekcji, przedstawionych przez dyrektora szkoły, powiatowy inspektor sanitarny zdecyduje o przejściu z nauczania stacjonarnego na hybrydowe lub w całości zdalne.

Więcej informacji na temat organizacji roku szkolnego 2020/2021 można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama