- To prawda, że nie jest łatwo żyć z maseczką na co dzień, ale w trosce o innych takie działanie jest niezbędne i potrzebne. Musimy się poświęcić i musimy potraktować to jako wyraz szacunku do starszego pokolenia - apeluje Roman Kolek.
- Zwracamy się z apelem do młodzieży, aby bezpiecznie, odpowiedzialnie i z szacunkiem do drugiej osoby zachowywać się podczas pandemii COVID-19, aby stosować się do zaleceń służb sanitarnych, by szanować przepisy, które wprowadza rząd. To bardzo ważne, ponieważ nie żyjemy sami. Są nasi dziadkowie, są osoby starsze, z chorobami współistniejącymi, które w przypadku zakażania bardzo ciężko będą przechodziły COVID-19 - mówi Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.
- Ten apel wynika z faktu, że często spotykam się sytuacjami, w których widzę, że młodzi ludzie bagatelizują wszystkie zalecenia. W szczególności nie noszą maseczek w pomieszczeniach, gdzie spotykają się z obcymi osobami, bo wiedzą, że w tym miejscu służby nie mają możliwości zareagowania - tłumaczy.
Podkreśla, że noszenie maseczek, dbanie o częstą higienę rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego pozwolą na to, że "jako młodzi ludzie będziemy zachowywać się z szacunkiem do drugiej osoby i będziemy odpowiedzialni".
- Nie bójmy się zwracać uwagę osobom, które noszą maseczkę poniżej nosa. Wiem, że panuje przekonanie, że to nie jest problem. Ale to nieprawda, ponieważ pewne jest to, że będzie rosła liczba osób, których stan zdrowia będzie się pogarszał i tych, którzy będą wymagali intensywnych działań medycznych - zaznacza Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
- Dziś prawidłowym postępowaniem jest izolacja dróg oddechowych, aby nie przenosić zakażenia. Oczywiście, że maseczka przepuszcza wirusy. Ale maseczka izoluje przed cząsteczkami wody plwociny, kataru. Czasami wydaje nam się, że nie mamy żadnych objawów chorobowych, niemniej maseczka jest ważnym elementem izolacji. To prawda, że nie jest łatwo żyć z maseczką na co dzień, ale w trosce o innych tego typu działania są niezbędne i potrzebne. Musimy się poświęcić i musimy potraktować to jako wyraz szacunku do starszego pokolenia - apeluje Roman Kolek.
Dodaje, że na podstawie zachowania młodszych pokoleń będzie można ocenić, czy szanowane jest starsze pokolenie.
- Musimy chodzić w maseczkach, musimy zachowywać dystans. Ale też nie bójmy się. Lęk jest tym elementem, który napędza chorobę. Bądźmy odważni, ale też nie bójmy się poprosić o pomoc i wychodźmy tylko wtedy, kiedy musimy. Nie spotykajmy się w większych gronach, nawet rodzinnych. Pozostańmy w domach i zachowajmy pozytywne myślenie - apeluje do seniorów Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego.
Do 20 października trwa konkurs ogłoszony przez marszałka województwa opolskiego "Bezdotykowo jest czadowo". Skierowany jest do młodzieży między 10. a 20. rokiem życia. - Należy nagrać krótki filmik, maksymalnie 40-sekundowy, który w atrakcyjny i oryginalny sposób będzie pokazywał pożegnanie i powitanie w czasie pandemii - wyjaśnia Maksymilian Polis.
Plik z nagraniem należy przesłać na adres e-mail promocjacovid19@opolskie.pl.